ירושלים בשלב עשרת הימים

אודות המבצע

אשכול זה כולל את הקרבות שנערכו בירושלים בשלב עשרת הימים.

בשלב הקודם של המלחמה, שלב בלימת הפלישה, נערכו קרבות בירושלים, במהלכם כבשו הערבים את הרובע היהודי בעיר העתיקה, ובכלל זה את הכותל המערבי. כן הם כבשו את שכונת שיח' ג'ראח, ובכך ניתקו את הר הצופים מירושלים העברית.

בראשית שלב עשרת הימים פעלה חטיבת עציוני על מנת להרחיב את שליטתה בדרום-מערב העיר והשתלטה על מספר כפרים, בהם מלחה ובית צפפה. הכפר עין כרם ננטש לאחר שצה"ל כבש את פסגת הר חממה (כיום - הר הרצל). 

חטיבת עציוני תכננה גם לכבוש מחדש את העיר העתיקה ואת שכונת שיח' ג'ראח, אולם הלגיון הערבי (הצבא של ממלכת עבר הירדן) הקדים את צה"ל ותקף את עמדותיו באזור מנדלבאום (כיום - כיכר פיקוד המרכז בדרך חיל ההנדסה).

ב-17 ביולי תקפה חטיבת עציוני את העיר העתיקה, במסגרת מבצע קדם. התכנון במבצע היה לפרוץ את חומות העיר העתיקה בשלוש נקודות: סמוך לשער ציון, בפינה הדרומית-מערבית של העיר ובשער החדש. כל הניסיונות כשלו.

הקרבות לא הביאו לשינוי בעמדות הצדדים, ומנעו מחטיבת עציוני לממש את תכניתה. בשלב הבא של המלחמה, נערכו ניסיונות נוספים לשנות את מרחבי השליטה בירושלים.

ירושלים בשלב עשרת הימים
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: הרי יהודה
מתאריך: 09 ביולי 1948
עד תאריך: 18 ביולי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת עציוני,

כוח צה"ל בירושלים בשלב עשרת הימים

חטיבת עציוני

חטיבת עציוני, חטיבה 6, הוקמה בנובמבר 1947 על בסיס כוחות ההגנה בירושלים. מפקדה החל מינואר 1948 היה דוד שאלתיאל. לחמה בירושלים ובסביבתה.

אתרי הקרבות בירושלים בשלב עשרת הימים

ירולשים, בית וגן
ירושלים, העיר העתיקה – מבצע קדם (השער החדש)
ירושלים, מאה שערים
ירושלים, בית מנדלבאום
ירושלים, בית צפאפא
ירושלים, בית ישראל
ירושלים, בית מזמיל
ירושלים, הר ציון
ירושלים, אלחמאמה
ירושלים, מנזר נוטרדם
ירושלים, בית מנדלבאום
ירושלים, שער יפו
אלקבו
מיס קארי (מתחם תפילה)
עין כרם
מאלחה
ירושלים, מוסררה

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש