מבצע מוות לפולש

אודות המבצע

מבצע מוות לפולש נערך בשלב עשרת הימים כנגד הצבא המצרי באזור רצועת הניתוק – כביש הרוחב בין מג'דל (אשקלון) לבית ג'וברין (כיום כביש 35).

היה זה מבצע המשך למבצע אנ-פאר, שהסתיים ב-15 ביולי 1948.

במבצע מוות לפולש תקפה חטיבת גבעתי בפיקוד שמעון אבידן, בסיוע גדוד מחטיבה 8, במטרה להבקיע את המערך המצרי באזור בית עפה (כיום - יד נתן), חתה (כיום - אלומה) וכרתיה (ממערב למושב רווחה של היום). במקביל תקפה מדרום חטיבת הנגב, בפיקוד נחום שריג, את משלטי המצרים באזור חולקיאת וכוכבה (כיום - כוכב מיכאל). 

התקפות אלה לא השיגו את מטרותיהן.

במקביל למהלך המרכזי נערכו פשיטות כנגד הצבא המצרי בגזרות נוספות - באסדוד (כיום - תל אשדוד) במערב, ובבית ג'וברין במזרח. גם פשיטות אלה לא הביאו לנסיגת המצרים. 

עוד כלולים באשכול זה חמישה קרבות של חטיבת הנגב שנערכו כנגד המצרים בצפון הנגב (מחוץ לגזרת המבצע): בצומת ביר עסלוג' (כיום משאבי שדה), בצומת משמר הנגב ובמשלטים בצומת סעד.

בסופו של המבצע לא חל שינוי בעמדות הצדדים. הצבא המצרי המשיך להחזיק ברצועת הניתוק, והנגב נותר מנותק ממרכז הארץ. בשלב הבא של מלחמת העצמאות נערך בגזרה זאת מבצע גיס, ולאחריו מבצע יואב.

מבצע מוות לפולש
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב: מישור החוף הדרומי
מתאריך: 16 ביולי 1948
עד תאריך: 18 ביולי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת גבעתי, חטיבת הנגב,

כוח צה"ל במבצע מוות לפולש

חטיבת גבעתי

חטיבת גבעתי, חטיבה 5, הוקמה בדצמבר 1947 על בסיס כוחות ההגנה באזור תל אביב. מפקדה הראשון היה שמעון אבידן. לחמה בחזיתות המרכז והדרום.

חטיבת הנגב

חטיבת הפלמ"ח הנגב, חטיבה 12, הוקמה בינואר 1948 על בסיס כוחות הפלמ"ח שלחמו בנגב. מפקדה הראשון היה נחום שריג. החטיבה לחמה בחזית הדרום

אתרי הקרבות במבצע מוות לפולש

אסדוד
אבו ג'אבר
כרתיא (כיבוש)
חתא
עראק מנשיה
בית ג'ברין
כרתיא (התקפות)
משלט 130
בית עפא
ביר עסלוג' (משטרה)
משמר הנגב (צומת)
זיתא
קזאזה
מוע'ליס
אלחימה
אדנבה
ג'ליא
משלט 113
משלטי סעד
חליקאת
משלטי סעד
כוכבא

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש