בלימת צבא עיראק בצפון השומרון

אודות המבצע

אשכול זה כולל את הקרבות בגזרת ג'נין לבלימת הפלישה של צבא עיראק.

חיל המשלוח מצבא עיראק החל להתארגן באפריל 1948 לקראת פלישה לארץ ישראל עם סיום המנדט הבריטי (15 במאי 1948). הגזרה שהוקצתה לפלישת חיל המשלוח מעיראק הייתה בצפון השומרון. יעד הפלישה הראשון היה הגשר מעל נהר הירדן ליד נהריים וקיבוץ גשר. לאחר שכשלו העיראקים לכבוש את קיבוץ גשר הם עברו דרומה אל גשר דמיה, גשר על הירדן ממזרח לשכם.

הכוח העיראקי היה בסדר גודל של אוגדה ובו חטיבת חיל רגלים, חטיבה ממוכנת, גדוד שריוניות וכוחות מסייעים. הכוח פלש דרך גשר דמיה אל השומרון, מרחב שהיה בשליטה ערבית מלאה.

ב-28 במאי 1948 ביצעה חטיבת גולני את מבצע ארז, להשלמת ההשתלטות על מרחב העמקים: עמק חרוד והרי הגלבוע. חטיבת גולני כבשה במבצע את הכפרים באזור הגלבוע, ביניהם הכפר זרעין (היום קיבוץ יזרעאל), ולאור ההצלחה הוחלט במטכ"ל להרחיב את המבצע ולכבוש את ג'נין, העיר הערבית המרכזית בצפון השומרון.

משימת ההתקפה על ג'נין הוטלה על חטיבת כרמלי בפיקוד מרדכי מקלף, אליה סופחו כוחות מחטיבת גולני וסוללות נשק כבד לסיוע. ב-2 ביוני נכבשו כפרים ומשלטים אחדים מסביב לג'נין. ב-3 ביוני חדרו כוחות צה"ל לג'נין, אולם בשלב זה החלה התקפת נגד של צבא עיראק. יום למחרת נסוגו כוחות צה"ל מג'נין ומחלק מהמשלטים סביבה.

במקביל, נערכו קרבות כנגד צבא עיראק גם בגזרת השרון.

בהמשך המלחמה, בשלב קרבות עשרות הימים, נמשכו הקרבות נגד צבא עיראק בגזרת ג'נין.

בלימת צבא עיראק בצפון השומרון
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב: צפון השומרון
מתאריך: 27 במאי 1948
עד תאריך: 9 ביוני 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת גולני, חטיבת כרמלי,

כוח צה"ל בבלימת צבא עיראק בצפון השומרון

חטיבת גולני

חטיבת גולני, חטיבה 1, הוקמה ב-28 בפברואר 1948, לאחר פיצול החטיבה המרחבית לבנוני. מפקדה הראשון היה משה (מונטג) מן. החטיבה הופקדה על החזית הצפון מזרחית: הגליל המזרחי, עמק הירדן ואצבע הגליל.

חטיבת כרמלי

חטיבת כרמלי, חטיבה 2, הוקמה בפברואר 1948, לאחר פיצול החטיבה המרחבית לבנוני. מפקדה הראשון היה משה כרמל. לחמה בחזית הצפון מערבית: הכרמל והגליל המערבי.

אתרי הקרבות בבלימת צבא עיראק בצפון השומרון

לג'ון (משטרה)
ח'רבת בסמה
ח'רבת ח'רובה
משלטי ג'נין (דרום)
משלטי ג'נין (צפון)
משלטי ג'נין (מזרח)
משלטי ג'נין (מערב)
משלטי ג'נין (דרום)
משלטי ג'נין (צפון)
פקועה
מוקיבלה
ערבונה
דיר ע'זאלה
לג'ון (תל)
לג'ון
ח'רבת לד
זרעין
נוריס
מזאר
סנדלה
ג'למה
עראנה
ג'נין

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש