מבצע יבוסי

אודות המבצע

מבצע יבוסי בירושלים (כשמה הקדום של העיר – יבוס) נועד לתפיסת שטחים שאותם הבריטים היו אמורים לפנות לפני 15 במאי 1948 וכן לכיבוש שכונות ערביות, על מנת ליצור רצף טריטוריאלי בשליטת הצד היהודי.

לצורך המבצע הוחלט להעביר לירושלים כוחות צבא נוספים. אל חטיבת עציוני המקומית הצטרפה חטיבת הפלמ"ח הראל, שלחמה עד אותה עת בהרי ירושלים, בדרך אל העיר. למפקד המבצע מונה יצחק שדה.

מוקדי הקרבות במבצע יבוסי היו באותן שכונות ערביות שגרמו לניתוק שכונות יהודיות כבר במהלך חודשי המלחמה הראשונים - בצפון העיר ובדרומה.

בדרום ירושלים נערך הקרב המרכזי בשכונת קטמון. כוחות ההגנה חדרו אל השכונה ונלכדו באש הערבים במנזר סן סימון. לאחר קרב קשה הצליח כוח תגבורת לחבור אל הנצורים, והערבים נסוגו. עם זאת, כוחות ההגנה נמנעו מלהיתקל בכוחות הבריטים שחנו בדרום העיר ועל כן לא נמשכו הקרבות ליצירת קשר רציף עם שכונות מקור חיים ותלפיות, שהיו מבודדות בדרום. 

בצפון העיר הצליחו הכוחות לכבוש את שכונת שיח' ג'ראח, במטרה ליצור קשר רציף עם הר הצופים. אולם בלחץ השלטון הבריטי פינו הכוחות את השכונה והבריטים מסרוה ליהודים רק עם התפנותם מירושלים, ב-15 במאי. 

מצפון לירושלים, בהמשך לקרבות על המרחב העוטף את ירושלים, נכשל ניסיון לכבוש כפרים ערבים באזור נבי סמואל, על מנת ליצור קשר עם היישובים עטרות ונווה יעקב.

בסיכומו של מבצע עברה לשליטה יהודית שכונת קטמון. לא נתפסו בירושלים שטחים שהיו אמורים להתפנות, שכן התברר שהידיעות על פינוי הבריטים היו מוטעות. בהמשך המלחמה נערך בירושלים מבצע קלשון.

מבצע יבוסי
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: הרי יהודה
מתאריך: 4 באפריל 1948
עד תאריך: 15 במאי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת עציוני, חטיבת הראל, ארגון צבאי לאומי, לוחמי חירות ישראל,

כוח צה"ל במבצע יבוסי

חטיבת עציוני

חטיבת עציוני, חטיבה 6, הוקמה בנובמבר 1947 על בסיס כוחות ההגנה בירושלים. מפקדה החל מינואר 1948 היה דוד שאלתיאל. לחמה בירושלים ובסביבתה.

חטיבת הראל

חטיבת הפלמ"ח הראל, חטיבה 10, הוקמה באפריל 1948, על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו בדרך אל ירושלים. מפקדה הראשון היה יצחק רבין. החטיבה לחמה בדרך אל ירושלים, בירושלים ובנגב.

ארגון צבאי לאומי

הארגון הצבאי הלאומי (אצ"ל) נוסד בשנת 1931. בארגון היו כאלף לוחמים ומפקדם היה מנחם בגין. הארגון ערך פעולות עצמאיות, חלקן בתיאום עם כוחות ההגנה וחלקן ללא תיאום. החל מה-1 ביוני 1948 הארגון פורק ולוחמיו השתלבו בחטיבות צה"ל.

לוחמי חירות ישראל

ארגון לוחמי חרות ישראל (לח"י) נוסד בשנת 1940. בארגון היו כשלוש מאות לוחמים. הארגון ערך פעולות עצמאיות, חלקן בתיאום עם האצ"ל. כשבוע לאחר הכרזת העצמאות (מאי 1948) פורק הארגון ולוחמיו הצטרפו לכוחות צה"ל.

אתרי הקרבות במבצע יבוסי

דיר יאסין
רמת רחל
ירושלים, טלביה
ירושלים, מקור חיים
ירושלים, קטמון
ירושלים, מקור חיים
ירושלים, ואדי ג'וז
ירושלים, קטמון
ירושלים, מקור חיים
ירושלים, רחוב הנביאים
ירושלים, שער יפו
ירושלים, שועפאט
ירושלים, שיח' ג'ראח (בית נששיבי)
עיזרייה (גשר)
ירושלים, הרובע היהודי
ירושלים, שיח' ג'ראח
ירושלים, שיח ג'ראח (שיירת הדסה)
בית איקסא
נבי סמואל
עין כארם
בדרך לעטרות (מבצע יבוסי)
נווה-יעקב/עטרות
בדרך ירושלים עטרות
שועפאת
עיזרייה (גשר)
בית חנינא (גשר)
בדרך ירושלים יריחו (גשר)
בדרך ירושלים יריחו
עטרות
ירושלים, אלשראפה
ירושלים שיח' ג'ראח
עיזרייה (גשר)

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש