משלט הצומת הדרומי

אודות הקרב

משלט הצומת הדרומי המצרי שלט על צומת הכבישים מג'דל [אשקלון] – חברון וג'וליס - עזה. לאחר כישלון המתקפה על עראק מנשיה, שנועדה להבקיע את המערך המצרי בנגב, הוחלט להשתלט על הצומת. מפקד מבצע יואב, יגאל אלון, העריך כי אחיזת צה"ל בצומת תאפשר לפתוח את דרך לנגב, החוצה את המערך המצרי. בליל ה – 17/16 נקבע כי גדוד 51, בפיקודו של יהודה ואלך, יכבוש ארבעה מתחמים מבוצרים מצריים בקרבת הצומת: גבעה 100 וגבעה 113, מצפון לצומת ומשלטי הצומת הצפוני והדרומי, הצמודים לו. כיבוש המשלטים הצפוני והדרומי הוטל על פלוגה ב', בפיקודו של מתי פלד.

הכוח החל לנוע אל היעד בשעה 20:30, ותקיפתו נערכה סמוך לחצות. במהלך התנועה אל היעד, המחלקה, שיועדה מלכתחילה לכיבוש המשלט הצפוני, טעתה וחדרה לתוך המשלט הדרומי מהעורף והחלה לטהר אותו. המחלקה השנייה, שיועדה לכבוש את המשלט הדרומי, נקלעה באש מקלעים צולבת מתוך המוצב וספגה פצועים והרוגים. בהמשך הקרב המחלקה הצליחה לשתק את המקלעים ולפרוץ לתוך המוצב. תוך כיבוש המוצב, שתי המחלקות הדפו התקפת נגד מצרית מצפון מערב, וספגו פצועים והרוגים נוספים. בהמשך הוכנסה למוצב מחלקת עתודה, שבלמה את מתקפת הנגד המצרית השנייה. כוחות שונים מגדוד 51 ניסו במהלך היום לחבור על המשלט הדרומי וכשלו. מגיני המשלט השתמשו בנשק השלל שמצאו כדי להגן עליו במהלך מתקפות הנגד המצריות, והמתינו לסיוע ותגבורת, שהגיעו רק בליל ה - 17/18.

אבדות פלוגה ב' בקרבות על המשלט היו 13 הרוגים ו-15 פצועים.

מקורות:

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" מול הפולש המצרי. תל-אביב, 1963.

אלון, י', בתחבולות מלחמה: סוגיות בענייני בטחון. תל-אביב, 1990.

הרפז, ר', בן-דוד, ד' והרפז, ד', תולדות גדוד 51 מחטיבת גבעתי במלחמת הקוממיות בתש"ח. הוצאת ותיקי הגדוד, 2008.

נתוני קרב: משלט הצומת הדרומי
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע יואב
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 17 באוקטובר 1948
שם מקום כיום: צומת גבעתי
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

מתי פלד המ"פ:

נראה שמפקד האוייב אף הוא לא טמן ידו בצלחת. שכן עוד אנו מתארגנים – פתח האוייב במתקפת נגד. זו נשענה על בסיס אש של תותח נ"ט ושני מקלעים בפאתו הצפון מערבית של המשלט, שטיהורה לא הושלם עדיין, ובאה בעיקרה ממערב, כאשר אש ממשלט הצומת הצפוני תומכת בה. נטלה בה חלק מחלקה מצרית מצויידת בשפע של רימונים. אלה הוטלו מטווחים קצרים וגרמו אבדות קשות בעיקר למחלקתו של צבי.

(מתון איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" מול הפולש המצרי. תל-אביב, 1963. עמ' 472)

אתרי קרבות נוספים במבצע יואב

אדנבה אלחימה באר שבע בדרך באר שבע דהירה (גשר) בדרך לפלוג'ה בדרך עזה בית חאנון בדרך רפח עוג'ה בית חאנון בית חאנון, חוף הים בית טימא ברברה בריר (גשר) דיר אל בלח דיר סניד (מדרום ליישוב) דמרה דמרה (משלט דרומי) ח'רבת אום טאובין ח'רבת מסרה ח'רבת מסרה ח'רבת עטללה כוכבא מחרקה מע'לס משלט 113 משלט 118 משלט הצומת הצפוני משלט נבטים משלט סעד משלט סעד משלט צפ' לבאר שבע משלטי דרך בורמה (המצרית) משלטי דרך בורמה (המצרית) משלטי דרך בורמה (המצרית) משלטי חוליקאת משלטי חוליקאת משלטי טריז בית חנון משלטי צומת רפיח משלטים 359 ו-362 עראק מנשיה עראק סוידאן (משטרה) עראק סוידאן (משטרה) קזאזה רפיח (שדה תעופה) חזרה אל מבצע יואב

חיפוש חדש