ח'רבת מסרה

אודות הקרב

ח'רבת מסרה [מסררה/מסארה, כיום מצפון לצומת לכיש] היא נקודת גובה/משלט מצפון לכביש מג'דל [אשקלון] – חברון [כיום כביש 35].

ב-15 באוקטובר, לקראת ההתקפה על הכפר עראק מנשיה, נשלח גדוד 53 של חטיבת גבעתי בפיקודו של נחמן ניר, לתפוס מספר יעדים ממזרח לכפר, השולטים על כביש בית גוברין-פלוג'ה. פלוגה ג' השתלטה על גבעה 224.9, מדרום לכביש. פלוגה ד' השתלטה על ח'רבת מסרה, מצפון לכביש, ופלוגה א' על ח'רבת ראווה וח'רבת עטאללה, שם רוכז כוח המרגמות של הפלוגה המסייעת. ח'רבת מסרה נתפסה לאחר קרב קצר עם כוחות מקומיים שישבו בה. כל היעדים נתפסו בליל ה-15 באוקטובר לקראת הקרב למחרת. 

מליל ה - 15  באוקטובר ח'רבת מסרה ונ.ג. 224.9 ספגו אש ארטילרית מהכוח המצרי שישב בח'רבת א-רעי. בבוקר ה - 16, מחלקה מצרית מח'רבת א-רעי ניסתה להשתלט על נ.ג 224.9 בסיוע אש ארטילרית וירי מקלעים, אך נכשלה. בשעה 8:30, החלה מתקפה על ח'רבת מסרה מכיוון בית ג'וברין, כוח ערבי ירה על ח'רבת מסרה ממזרח. בשעות אחר הצהריים ניסה כוח נוסף לאגף מצפון, דרך ח'רבת עטאללה. במהלך ההתקפה הכוח הערבי ספג אבדות רבות, חלקן ע"י ארבעה צלפים שהוצבו בח'רבת מסרה. ההפגזות המצריות נמשכו במהלך הימים הבאים.

בקרב נפלו שלושה לוחמים (בהם: מאיר שרעבי, בוטנרו משה) ב-18 לחודש נהרג לוחם נוסף בהפגזה מצרית.

מקורות:

סנט ג'והן, ר', ה'בוס' סיפורו של גמאל עבד אל-נאצר. תל-אביב, 1962.  

חשביה, א', עד הלום! סיפורו של גדוד 53 מחטיבת "גבעתי" תש"ח: מפרברי תל-אביב לבלימת הפולש המצרי במלחמת העצמאות. תל-אביב, 2005.

חשביה, א' (עורך), גדוד 53 (הפרברים) בחטיבת גבעתי: מלחמת העצמאות – תש"ח. תל-אביב, 2006.

איילון, א', חטיבת "גבעתי" מול הפולש המצרי. תל-אביב, 1963.

 

נתוני קרב: ח'רבת מסרה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע יואב
חזית: דרום
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 16 באוקטובר 1948
שם מקום כיום: צומת לכיש
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

שמעון בן יהודה, מפקד הצלפים של גדוד 3:

מקור: חטיבת גבעתי מול הפולש המצרי – עמ' 435

הצטרפנו לפלוגת חירבת מסררה, ולאחר שקבענו סימנים מוסכמים עם המ"פ התרחקנו – בשעה 23.00 בערך – מספר מאות מטרים מזרחה מן הפלוגה וקבענו את עמדת הפעולה שלנו על מדרון קדמי, כ-50 מטר מן הכביש. מקום זה היה לא נוח לנסיגה, אולם 'בלתי מתקבל על הדעת' מבחינת האויב. במשך הלילה כולו חפרנו לעצמינו שתי עמדות ישיבה מסוות יפה בעשב מקומי. תלבושתנו אף היא התאימה ביותר לצמחיית המקום. את העמדות בנינו במרחק מה האחת מהשניה – משני טעמים: אפשרות לפעילות במקרה של התגלות אחת העמדות וכן שליטה של השטח הנוסף, שהיה 'מת' לגבי אחת משתי העמדות

אתרי קרבות נוספים במבצע יואב

אדנבה אלחימה באר שבע בדרך באר שבע דהירה (גשר) בדרך לפלוג'ה בדרך עזה בית חאנון בדרך רפח עוג'ה בית חאנון בית חאנון, חוף הים בית טימא ברברה בריר (גשר) דיר אל בלח דיר סניד (מדרום ליישוב) דמרה דמרה (משלט דרומי) ח'רבת אום טאובין ח'רבת מסרה ח'רבת עטללה כוכבא מחרקה מע'לס משלט 113 משלט 118 משלט הצומת הדרומי משלט הצומת הצפוני משלט נבטים משלט סעד משלט סעד משלט צפ' לבאר שבע משלטי דרך בורמה (המצרית) משלטי דרך בורמה (המצרית) משלטי דרך בורמה (המצרית) משלטי חוליקאת משלטי חוליקאת משלטי טריז בית חנון משלטי צומת רפיח משלטים 359 ו-362 עראק מנשיה עראק סוידאן (משטרה) עראק סוידאן (משטרה) קזאזה רפיח (שדה תעופה) חזרה אל מבצע יואב

חיפוש חדש