עבסאן

אודות הקרב

עבסאן [עבסאן אל-כביר] הינו כפר ערבי ברצועת עזה, המצוי כ-5 קילומטרים מדרום מזרח לחאן יונס. הכפר שימש כבסיס קדמי להתקפות הצבא המצרי על שיח נוראן ב – 7/6 בדצמבר. 

במסגרת מבצע 'חורב', שנועד למגר את הצבא המצרי בארץ ישראל, תוכנן שחטיבת גולני תיזום התקפות באזור רצועת עזה, ותסיח את הצבא המצרי מהכנות למהלך העיקרי, באזור עוג'ה אל חפיר, שתוכנן להתחיל כ-48 שעות לאחר מכן. בשעה 17:00, בערב ה - 22 בדצמבר, החלה הפצצה של מטוסי חיל האוויר לאורך רצועת עזה, שנמשכה לסירוגין בימים שלאחר מכן. בהמשך הערב נערכה הפגזה ארטילרית לאורך כל רצועת עזה. בחסות ההפגזות, נערכו שתי התקפות על ידי חטיבת גולני על גבעה 86 ועל הכפר עבסאן.

הפשיטה על הכפר עבסאן נערכה ע"י כוח חי"ר וחי"ר משוריין, בפיקודו של נחום ('חומי') זרחי, מגדוד 19 של חטיבת גולני. הפלוגה יצאה משטח ההערכות לעבר הכפר בשעה 04:30, והגיעה לכפר כחצי שעה לפני עלות השחר. בכניסה לכפר הכוח נתקל במחסומים, פרץ אותם וחדר למרכזו תוך ירי על כוחות אויב ומקומיים. כחצי שעה לאחר מכן הכוח נתקל בעמדה מחופרת עם תותח נ"ט בקצה הכפר. במהלך הקרב עם עמדה זו נפגעו שלושה משוריינים ונהרג מפקד הפשיטה. לאחר זמן חולצו רוב לוחמי המשוריינים, בהם היו נפגעים רבים, אך המשוריינים וגופת מפקד הפשיטה נותרו בשטח והכוח התוקף חזר לבסיסיו. לאחר הקרב, נהרגו שלושה לוחמים נוספים מפציעתם.

 

מקורות:

עציוני, ב', אילן ושלח: דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

נתוני קרב: עבסאן
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: רצועת עזה
תאריך: 23 בדצמבר 1948
שם מקום כיום: ממערב לנירים ברצועת עזה
סוג קרב: פשיטה

תמונות

עבסאן | 

עבסאן | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חורב גזרה צפונית

חיפוש חדש