משלט ו'

אודות הקרב

משלט ו' היה חלק ממערך משלטים מצרי על כביש עוג'ה אל חפיר [ניצנה] - רפיח בצפון מזרח חצי האי סיני, בקרבת צומת רפיח הדרומית. במסגרת השלב השני של מבצע 'חורב', הוטל על חטיבת הראל (10) להתקדם מעוג'ה אל חפיר לעבר רפיח תוך כיבוש המשלטים המצריים על הציר, ובקרבת צומת רפיח. כל זאת לקראת פעולה משולבת עם חטיבת גולני וחטיבה 8 על מחנות רפיח.

במהלך ה - 4  בינואר נכבשו ארבעת המוצבים הראשונים (א'-ד') מדרום מערב לרפיח ע"י חטיבת  הראל בסיוע גדוד 9. בבוקר ה – 5 בינואר נערך ניסיון לכבוש את משלט ה' ע"י גדוד 9. הגדוד הסתער על המשלט באמצעות זחל"מים ונהדף בעקבות ירי ארטילרי חזק, שפגע במספר כלים. מעט לאחר מכן, בליל ה- 6/5 בינואר נערכה התקפה נוספת על משלט ה' ומשלט ו' ע"י הגדוד הרביעי של חטיבת הראל. שני המשלטים נכבשו בהתקפה רגלית. לאחר תפיסתם החלה סופת חול בגזרה, שהגבילה מאוד את שטח הראיה, והאטה את חטיבה 8, שיועדה להסתער על מחנות רפיח.

בבוקר ה-6 בינואר החלה התקפת נגד מצרית שכללה טנקים קלים ולהביורים. חיילי הגדוד הרביעי גילו שרוב כלי נשקם לא עובדים בגלל החול שהצטבר בהם מהסופה, ולבסוף נסוגו משני המשלטים. בשעות אחר הצהריים, לאחר שכוחות חטיבה 8 הגיעו לאזור, נערך ניסיון נוסף לכבוש את משלט ה' ומשלט ו'. ההתקפה, שכללה שני טנקים ושתי פלוגות זחלמ"ים, נהדפה עקב ירי נ"ט מצרי, בעיות בירי הטנקים וראות לקויה, והכוח נסוג.

 

מקורות

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

גבעתי, מ', בדרך המדבר והאש – תולדות גדוד 9, תל-אביב, 1994.

דגן, ש' ויקיר, א', פלמ"ח הראל  - הגדוד הרביעי: ספר לוחמי גדוד "הפורצים", ירושלים, 2004.

נתוני קרב: משלט ו'
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: צפון סיני
מתאריך: 05 בינואר 1949
עד תאריך: 6 בינואר 1949
שם מקום כיום: ממערב לרפיח בשטח סיני
סוג קרב: כיבוש והגנה

תמונות

משלט ו' | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חורב גזרה צפונית

חיפוש חדש