משלט ה'

אודות הקרב

משלט ה' היה חלק ממערך משלטים מצרי על כביש עוג'ה אל חפיר [כיום ניצנה] - רפיח בצפון מזרח חצי האי סיני, בקרבת צומת רפיח הדרומית. במסגרת השלב השני של מבצע 'חורב', הוטל על חטיבת הראל (10) להתקדם מעוג'ה אל חפיר לעבר רפיח תוך כיבוש המשלטים המצריים על הציר, ובקרבת צומת רפיח הדרומית. כל זאת לקראת פעולה משולבת עם חטיבת גולני וחטיבה 8 על מחנות רפיח.

במהלך ה - 4 בינואר נכבשו ארבעת המוצבים הראשונים (א'-ד') מדרום מערב לרפיח ע"י חטיבת  הראל בסיוע גדוד 9. בבוקר ה – 5 בינואר נערך ניסיון לכבוש את משלט ה' ע"י גדוד 9. הגדוד הסתער על המשלט באמצעות זחל"מים ונהדף בעקבות ירי ארטילרי חזק, שפגע במספר כלים. מעט לאחר מכן, בליל ה- 6/5 בינואר נערכה על המשלט התקפה נוספת של הגדוד הרביעי של חטיבת הראל, שהצליח להשתלט עליו בהתקפה רגלית. לאחר שהמשלט נתפס החלה סופת חול בגזרה, שהגבילה מאוד את שטח הראיה, והאטה את חטיבה 8, שיועדה להסתער על מחנות רפיח.

בבוקר ה-6 בינואר החלה התקפת נגד מצרית שכללה טנקים קלים ולהביורים. חיילי הגדוד גילו שרוב כלי נשקם לא עובדים בגלל החול שהצטבר בהם מהסופה, ולבסוף נסוגו ממשלט ה' ומשלט ו' הסמוך. בשעות אחר הצהריים, לאחר שכוחות חטיבה 8 הגיעו לאזור, נערך ניסיון נוסף לכבוש את משלט ה' ומשלט ו'. ההתקפה, שכללה שני טנקים ושתי פלוגות זחל"מים, נהדפה עקב ירי נ"ט מצרי, בעיות בירי הטנקים וראות לקויה, והכוח נסוג.

בקרב נפלו שלושה לוחמים.

מקורות

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

גבעתי, מ', בדרך המדבר והאש – תולדות גדוד 9, תל-אביב, 1994.

דגן, ש' ויקיר, א', פלמ"ח הראל  - הגדוד הרביעי: ספר לוחמי גדוד "הפורצים", ירושלים, 2004.

נתוני קרב: משלט ה'
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: צפון סיני
מתאריך: 05 בינואר 1949
עד תאריך: 06 בינואר 1949
שם מקום כיום: ממערב לרפיח בשטח סיני
סוג קרב: כיבוש

תמונות

משלט ה' | 

משלט ה' | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חורב גזרה צפונית

חיפוש חדש