משלטי צומת רפיח

אודות הקרב

מלכתחילה, השלב השני של מבצע 'חורב' תוכנן להסתיים בכיבוש מחנות רפיח, לב המערך המצרי, בפעולה משולבת של החטיבות גולני, הראל וחטיבה 8. עד ה - 6 בינואר מאמצי צה"ל לא הניבו את שתוכנן. חטיבת גולני לא הצליחה להשתלט על משלט 102, חטיבת הראל לא כבשה את המשלטים ה' ו-ו' וחטיבה 8 לא הגיעה בזמן למשלטי הצומת בכדי לפעול יחד עם חטיבת הראל מכיוון דרום. באותו זמן התגבר הלחץ הבין לאומי על הפסקת הלחימה.

במאמץ אחרון של מפקדת חזית הדרום הוחלט לנסות לנתק בפעם האחרונה את ריכוז הכוח המצרי בעזה וברפיח מסיני ע"י חסימת הכביש רפיח – אל עריש, כארבעה קילומטרים מערבית לצומת רפיח (הדרומית). בליל ה - 7/6 בינואר נשלח הגדוד הרביעי של חטיבת הראל, בפיקודו של דוד אלעזר ('דדו'), בליווי טנקים וזחלמ"ים, להקים חסימה על הכביש ולתפוס משלטים בקרבתו ('משלטי הצומת' / 'משלטי החסימה'). הכוח הגיע למקום סמוך לחצות והתחפר לקראת מתקפת נגד מצרית.

בשעות הבוקר של ה – 7 בינואר, החלו ריכוז כוחות מצריים לתקוף את החסימה, משעה 11:00 עד השעה 15:00 נערכו שלוש התקפות נגד כושלות, שכללו טנקים קלים מסוג לוקאסט, חי"ר וארטילריה. במהלכן נהרגו ארבעה מלוחמי הגדוד הרביעי. בערב אותו היום הופסקה הלחימה בחזית הדרום, כשהגדוד הרביעי נותר בחסימה וצומת רפיח בידי המצרים. בבוקר ה – 9 בינואר פונו כל כוחות צה"ל מסיני, ותם מבצע 'חורב'.

 

מקורות

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

גבעתי, מ', בדרך המדבר והאש – תולדות גדוד 9, תל-אביב, 1994.

דגן, ש' ויקיר, א', פלמ"ח הראל  - הגדוד הרביעי: ספר לוחמי גדוד "הפורצים", ירושלים, 2004.

נתוני קרב: משלטי צומת רפיח
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: צפון סיני
תאריך: 07 בינואר 1949
שם מקום כיום: ממערב לרפיח בשטח סיני
סוג קרב: הגנה

תמונות

משלטי צומת רפיח | 

משלטי צומת רפיח | 

משלטי צומת רפיח | 

משלטי צומת רפיח | 

משלטי צומת רפיח | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חורב גזרה צפונית

חיפוש חדש