עראק מנשיה

אודות הקרב

עראק מנשיה [עיראק אל-מנשיה, היום בצפון מערב קריית-גת] היה כפר ערבי, כ - 20 ק"מ ממזרח למג'דל [כיום אשקלון] על כביש מג'דל – חברון. הכפר נתפס בתחילת מלחמת העצמאות ע"י הצבא המצרי, שהשתמש בו כחלק במערך ההגנה שייצב בנגב, בניסיון לנתק את הנגב משטחה של המדינה היהודית. במהלך המלחמה צה"ל ניסה לפרוץ את המערך המצרי לעבר הנגב מספר פעמים, ובמבצע 'יואב' הצליח לכתר את הצבא המצרי בין עיראק סווידאן [כיום מצודת יואב] ועיראק אל מנשיה, אזור שקיבל את השם 'כיס פאלוג'ה'. בתחילת חודש נובמבר חיילי גבעתי הצליחו לצמצם את הכיס עוד יותר ותפסו את משטרת עיראק סווידן והכפר הסמוך. הכוח המצרי ב-'כיס' נסוג לעבר עיראק אל מנשיה ונערך להגנה בין הכפר ובין הכפר פאלוג'ה [כיום בצפון אזור התעשייה של קריית גת].

במסגרת מבצע 'חורב', הוטל על חטיבת אלכסנדרוני להשתלט על הכפר עיראק אל מנשיה, לקראת חיסול הנוכחות המצרית בכיס פאלוג'ה, במבצע שנקרא 'חיסול'. התכנון היה לתקוף את הכפר מדרום מערב, בשונה מהתקיפה הכושלת במבצע 'יואב', תוך הטעיה, תקיפת מספר יעדים במקביל ולאחר ריכוך ארטילרי ואווירי ביממה שקדמה למבצע. לקרב הוקצו חמש פלוגת חי"ר מהגדודים 33 ו-35 ופלוגת ג'יפים לתקיפת הכפר, כוחות סיוע ועתודה.    

הכוח יצא מנקודת ההערכות בשעה 18:00, בעיות שונות עכבו את הגעתם ודחו את שעת התקיפה. ההתקפה החלה בשעה 23:30 ע"י לוחמי גדוד 35, שיעדם היה 'מוצב הכביש' מצפון מערב לכפר. כשהתקרבו לגדרות הכפר נורתה עליהם אש חזקה, ושתי הפלוגות נסוגו. בהמשך, סמוך לחצות, תקף גדוד 33 את הכפר עצמו. שלושת פלוגות הגדוד נכנסו לכפר בזו אחר זו והחלו לטהר את צפון ומזרח הכפר. אולם, בתוך הכפר התפתחה לחימה עזה, בה היו מעורבים משוריינים מצרים. פלוגה ג', הפלוגה הדתית, נכנסה לתוך מארב מצרי בתוך הכפר, וכמעט חוסלה כליל. שתי הפלוגות האחרות ספגו נפגעים ובשעה 9:00 החלו בנסיגה. בשעה 10:30 פסקה הלחימה.

לאחר הקרב 87 מלוחמי הפלוגה הדתית שנהרגו בקרב, נקברו ע"י המצרים. ליתר הכוחות שהשתתפו במבצע נהרגו שלושה לוחמים.

מקורות

ריבלין, ג', חטיבת " אלכסנדרוני" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

נתוני קרב: עראק מנשיה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 28 בדצמבר 1948
שם מקום כיום: קרית גת תל עירני
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

יעקוב מרקוביץ,

מפלוגה ג' בגדוד 33

הקרב היה מאוד קשה בשעות חשיכה, כשהפלוגה ספגה אש מהכנופיות ומהצבא המצרי. היה שם תל עם מוצב גדודי של הצבא המצרי. בעצם הגענו עד לקצה הכפר, שם חיכינו שיהיה מעט אור אז נוכל להתקדם.... היו מספר ניסיונות של הפלוגה להסתער שלא הצליחו. כבר היו לנו פצועים ואנחנו נאלצנו לסגת .... החליטו להיכנס לאחת החצרות בכפר, שם נשמור על עצמנו ונארגן את כל הדרוש לקראת התקפה על התל ... הם לא יכלו לעשות כלום. המצרים פשוט הרגו את כולם בזמן שטיפלו בפצועים, כולל מפקד הפלוגה והסגן שלו. אף אחד לא העלה על הדעת שיהרגו אותם...

תמונות

עראק מנשיה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חורב גזרה מרכזית

חיפוש חדש