עוג'ה אל חפיר

אודות הקרב

עוג'ה אל חפיר [כיום בסמוך לישוב ניצנה] היה כפר ערבי קטן הסמוך לתחנת משטרה בריטית ששימשה לביקורת גבולות. בניין המשטרה נתפס ע"י הצבא המצרי עם כניסתו לארץ במאי 1948. בסמוך לכפר ולבניין המשטרה היה תל ארכיאולוגי [ כיום תל ניצנה] ששימש כמשלט מצרי.

במסגרת מבצע 'חורב', שנועד למגר את הצבא המצרי בארץ ישראל, תוכנן שחטיבה 8 תכבוש את מתחם עוג'ה אל חפיר ב - 24 בדצמבר ומשם תמשיך לתוך סיני לעבר אבו עגילה. אולם, בשל קשיי מזג אוויר, תנועתה של חטיבה 8 אל היעד הואטה, והחטיבה הגיעה לשטחי הכינוס בביר מאלאגה [כיום באר מילכה] רק בבוקר ה - 26 בדצמבר.

בשעה 12:00 החל לנוע גדוד 82 מחטיבה 8 לתקיפת עוג'ה אל חפיר מכיוון צפון ומערב. במקביל כוח חי"ר מהגדוד החמישי של חטיבת הראל שימש לחסימת צירים באזור הפעולה. הגדוד המשוריין נע בוואדי אלביד בדרכו לעוג'ה אל חפיר, וחלק ניכר מכליו נתקעו בבוץ והזדקקו לחילוץ. באותו זמן הכוח ספג ירי ארטילרי מהכוח המצרי בעוג'ה אל חפיר. בהמשך הצליחה פלוגת החרמ"ש של הגדוד לכבוש את משלט ג', המצוי ממערב לכפר, וכוחות הגדוד המשיכו דרומה לעבר משלט ד'. במהלך ההתקדמות מחלקת שריוניות מהגדוד נתקלה בתותח נ"ט שפגע בשתי שריוניות.

בשלב זה הוכנסה לקרב פלוגת חרמ"ש מגדוד 89, בפיקוד יעקב גרנק ('דב הבלונדיני'), שנשלחה לכבוש את המתחם מכיוון מזרח דרך הכפר, בנסיעה על גבי הכביש. הפלוגה הגיעה לקרבת הכפר ונתקלה בתותח נ"ט ובאש מטולי פיאט, שפגעו בשני זחל"מים. במהלך הקרב נהרג מפקד הפלוגה, והפלוגה נסוגה עם אבדות רבות. בהמשך גם גדוד 82 נסוג, וכוחות שני הגדודים נכנסו לקרב נוסף באזור ביר מאלאגה. ניסיון נוסף לכבוש את מתחם עוג'ה אל חפיר נערך למחרת.

מקורות:

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

בן-תור, נ', אגדת דב הבלונדיני, הוצאת יאיר, 2013.

דרור, צ', מצביא ללא שררה: סיפורי-חייו של יצחק שדה, תל-אביב, 1996.

הרפז, י', דרך אש – הגדוד החמישי של הפלמ"ח במלחמת העצמאות: בירושלים, בדרך אל העיר ובנגב, דליה, 2001.

 

נתוני קרב: עוג'ה אל חפיר
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: צפון הנגב
תאריך: 26 בדצמבר 1948
שם מקום כיום: ניצנה (תל)
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

זאת הייתה הפעם הראשונה במלחמה שגונדה ירתה כגונדה. כל 8 התותחים הופעלו נגד מטרה אחת באותה עת. זאת הייתה הפעם הראשונה שיחידה ארטילרית זיהתה את מקומה ע"י חישוב לאחור מהמטרה שעליה ירתה (חישוב לפי אזימוט וטווח).

העיתונאי יוסף עברון, אשר נפל בקרב,

סמל סיירים בגדוד הפשיטה, שהוביל לנקודת הזינוק את הפלוגה של דב גרנק ("דב הבלונדיני", איש לח"י לשעבר, אחד ממפקדי הכוח)

כשהחלה ההסתערות נמצאתי בג'יפ מחלקת הסיירים, שהוביל את הפלוגה עד למרגלות הגבעה, עד לנקודת הזינוק. כל הפלוגה עברה על פנינו, פנים מחייכים, ידיים מנופפות לשלום, כשדמותו של דב, תמיר ומשרה סביבו ביטחון, בולטת בגובהה ברכב הפיקוד

תמונות

עוג'ה אל חפיר | 

עוג'ה אל חפיר | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חורב גזרה מרכזית

חיפוש חדש