עוג'ה אל חפיר

אודות הקרב

עוג'ה אל חפיר [כיום בסמוך לישוב ניצנה] היה כפר ערבי קטן הסמוך לתחנת משטרה בריטית ששימשה לביקורת גבולות. בניין המשטרה נתפס ע"י הצבא המצרי עם כניסתו לארץ במאי 1948. בסמוך לכפר ולבניין המשטרה היה תל ארכיאולוגי [כיום תל ניצנה] ששימש כמשלט מצרי.

 

במסגרת מבצע 'חורב', שנועד למגר את הצבא המצרי בארץ ישראל, תוכנן שחטיבה 8 תכבוש את מתחם עוג'ה אל חפיר. המתקפה שנערכה ב-26 בדצמבר, כיומיים לאחר המועד המקורי, נכשלה והסבה לכוח התוקף הרוגים ופצועים רבים.

 

בבוקר ה-27 בדצמבר חטיבה 8 חידשה את ההתקפה על מתחם עוג'ה אל חפיר. החטיבה שילבה הפעם את כוח השריון מגדוד 82 עם כוח החרמ"ש מגדוד 89. הטנקים תקפו את אחד המשלטים במתחם (משלט ד'), והחרמ"ש ירד מהזחל"מים וכבש אותו. במהלך הקרב נשלח שבוי מצרי אל הכוח המצרי במשלט התל עם הצעה להיכנע. ההצעה התקבלה סמוך לשעה 12:00, וחטיבה 8 השתלטה על המתחם. בשעות אחר הצהרים חברו לחטיבה כוחות מחטיבת הנגב (12), שהמשיכה למחרת לעבר אבו עגילה.

בקרבות ה - 27/26 בדצמבר על עוג'ה אל חפיר נפלו 22 לוחמים מחטיבה 8.

במטוס שהופל נספו: צבי זיבל, יצחק זמיר

חלק משמות הנופלים בעוג'ה אל חפיר (לא מצויין באיזה מהקרבות)

יאיר הכטר, אפרים מנחם נתנאל, אליהו אהרן, דב גרנק

מקורות:

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

בן-תור, נ', אגדת דב הבלונדיני, הוצאת יאיר, 2013.

דרור, צ', מצביא ללא שררה: סיפורי-חייו של יצחק שדה, תל-אביב, 1996.

נתוני קרב: עוג'ה אל חפיר
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: צפון הנגב
תאריך: 27 בדצמבר 1948
שם מקום כיום: ניצנה (תל)
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עם אור ראשון, בשעה 06:00, פתחו התותחים והמרגמות (120 מ"מ) באש מהירה לפי דרישה ממטה החטיבה. כעשר דקות אחר כך עברו הכלים לאש אטית. המטרות העיקריות היו בניין המשטרה וחפירות מערבית מהמשלט. בסיוע התותחים התקדמו המשוריינים מגדוד 82 לעבר הכפר וכבשו משלט אחר משלט. האויב נכנע לאחר שחלקו ברח, בשעות לפני הצהריים...

תמונות

עוג'ה אל חפיר | 

עוג'ה אל חפיר | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חורב גזרה מרכזית

חיפוש חדש