פאלוג'ה

אודות הקרב

פאלוג'ה [כיום מצפון מערב לקריית גת, באזור יער פלוגות] הייתה עיירה ערבית, כ - 20 ק"מ ממזרח למג'דל [כיום אשקלון] על כביש מג'דל – חברון. בתחילת מלחמת העצמאות הצבא המצרי תפס את העיירה, והשתמש בה כחלק במערך ההגנה שייצב בנגב, בניסיון לנתק את הנגב משטחה של המדינה היהודית.

במהלך ההפוגה השנייה המצרים חסמו את דרכי הגישה לנגב באזור כרתיה [כיום יער פלוגות, מצפון מערב לקריית גת] – פאלוג'ה - עראק אל מנשיה [כיום בשטחה של קריית-גת]. בעקבות כך, צה"ל תכנן מבצע רחב היקף בליל ה – 28/27 לפתיחת הדרך לנגב, שכלל כוחות משלוש חטיבות גבעתי, יפתח והנגב (סרגיי, על שמו המחתרתי של מפקד החטיבה), ונקרא גי"ס, כראשי תיבות של החטיבות. השלב הראשון שתוכנן היה השתלטות על הכפרים פאלוג'ה ועיראק אל מנשיה. תפיסת פאלוג'ה הוטלה על הגדוד הראשון (העמק) של חטיבת יפתח.

הכוח יצא מקיבוץ גת, כ-4 ק"מ מהיעד, בשעות הערב ונכנס לקרב סמוך לחצות. הכפר פלוג'ה הותקף ע"י פלוגה א' בפיקוד יצחק חופי, תוך חיפוי הפלוגה המסייעת ג', ופלוגה ד' שהשתלטה על שטחים שולטים בקרבתו. למרות שפלוגה א' ספגה נפגעים בדרכה אל הכפר, הפלוגה הצליח להחזיק ברוב שטחי הכפר. בהמשך הלילה התברר למפקד הגדוד, דן לנר, שנכשלה המתקפה המקבילה על עראק אל מנשיה. באותו זמן אנשי פלוגה א' היו בלחימה כנגד כוחות אויב רבים, והמג"ד החליט על נסיגה. במהלך הנסיגה ארבעה מחייל הגדוד נהרגו ומספר חיילים נפצעו.

בעקבות הנסיגה, מפקד החטיבה החליט להדיח את המג"ד, ובמקומו מונה אסף שמחוני.

בהתקפות על עראק מנשיה ופלוג'ה נפלו ארבעה לוחמים.

שמות הנופלים: יהושע אשכנזי, אריה גולדברג, זכריה טרבס, יוחנן כנעני.

מקורות:

אילון, א', חטיבת "גבעתי" מול הפולש המצרי, תל אביב, 1963.

זלמנוביץ' ב', קרבות מלחמת העצמאות מפות ומבצעים, תל-אביב, 2018.

עופר, ז' ועופר, ת', הגדוד הראשון גדוד ה"עמק" ממטולה עד הנגב, הוצאת קבוצת חברי הגדוד הראשון –פלמ"ח, 2008.

נתוני קרב: פאלוג'ה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע גיס ומבצע אבק
חזית: דרום
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 27 ביולי 1948
שם מקום כיום: צומת פלוגות
סוג קרב: כיבוש

תמונות

פאלוג'ה | 

פאלוג'ה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע גיס ומבצע אבק

חיפוש חדש