עראק מנשיה

אודות הקרב

עראק מנשיה [עיראק אל-מנשיה, כיום בשטחה של קריית-גת] היה כפר ערבי, כ - 20 ק"מ ממזרח למג'דל [כיום אשקלון] על כביש מג'דל – חברון. בתחילת מלחמת העצמאות הצבא המצרי תפס את הכפר, והשתמש בו כחלק במערך ההגנה שייצב בנגב, בניסיון לנתק את הנגב משטחה של המדינה היהודית.

במהלך ההפוגה השנייה המצרים חסמו את דרכי הגישה לנגב באזור כרתיה [כיום יער פלוגות, מצפון מערב לקריית גת] – פאלוג'ה - עראק אל מנשיה [כיום בשטחה של קריית-גת]. בעקבות כך, צה"ל תכנן מבצע רחב היקף בליל ה – 28/27 לפתיחת הדרך לנגב, שכלל כוחות משלוש חטיבות גבעתי, יפתח והנגב (סרגיי, על שמו המחתרתי של מפקד החטיבה), ונקרא גי"ס, כראשי תיבות של החטיבות. בשלב הראשון תוכנן להשתלט על הכפרים פלוג'ה ועיראק אל מנשיה. תפיסת עיראק אל מנשיה הוטלה על פלוגה ב', בפיקודו של שמעון מרגולין, מגדוד 53 של חטיבת גבעתי.

הפלוגה תכננה לתפוס את בית הספר בכפר, ומשם לכבוש את התל השולט עליו ולאחר מכן להשתלט על הכפר. הכוח יצא מקיבוץ גת, כארבעה קילומטרים מהיעד, בשעות הערב והגיע לגדרות התיל בקרבת בית הספר לאחר חצות. הלוחמים החלו לפרוץ את התיל ונתקלו באש אויב. עד מהרה האש גברה, ונקודת הפריצה ספגה ירי רובים, מקלעים ומרגמות, בעיקר מכיוון הכפר. במהלך ניסיון הפריצה רבים מלוחמי הפלוגה נפצעו, ובהם מפקד הפלוגה. ניסיון הפריצה לא התקדם, ולבסוף הוכרזה נסיגה, שבוצעה בסיוע ג'יפים מגדוד 54.

אבדות הכוחות שלחמו על הכפרים פלוג'ה ועראק אל מנשיה היו 6 הרוגים, 26 פצועים ונעדר אחד.

מקורות:

אילון, א', חטיבת "גבעתי" מול הפולש המצרי, תל אביב, 1963.

זלמנוביץ' ב', קרבות מלחמת העצמאות מפות ומבצעים, תל-אביב, 2018.

עופר, ז' ועופר, ת', הגדוד הראשון גדוד ה"עמק" ממטולה עד הנגב, הוצאת קבוצת חברי הגדוד הראשון –פלמ"ח, 2008.

 

נתוני קרב: עראק מנשיה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע גיס ומבצע אבק
חזית: דרום
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 27 ביולי 1948
שם מקום כיום: קרית גת תל עירני
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות מוסה הלר, מפקד מחלקה בפלוגה ב':

(מתוך: אילון, א', חטיבת "גבעתי" מול הפולש המצרי, תל אביב, 1963. עמ' 376/7)

...הגענו לגדר ומששנו אותה, כדי למצוא את חוט התייל המתאים לניתוק; אך ברגע שעמדתי לקרב שן מספרים אחת לשניה, כדי לחתכו, נורתה לעברנו יריה. מיד אחריה התרוממה בשמיים רקיטה עויינת ולאחריה החלה מומטרת עלינו אש אימים. למרות אש זו שנורתה מקרוב, עד כי העיניים הבחינו בברק הלוע של כלי הנשק המצריים, המשיך דני השקט והנועז לטפל בגדר וכמוהו נהגתי אף אנוכי.

תמונות

עראק מנשיה | 

עראק מנשיה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע גיס ומבצע אבק

חיפוש חדש