בית ג'ברין (משטרה)

אודות הקרב

בניין המשטרה הבריטית בית ג'ברין מצוי בחבל לכיש מדרום מערב לכפר הערבי בית ג'ברין [כיום קיבוץ בית גוברין]. הבניין שלט על כביש הרוחב מג'דל – חברון [כיום כביש 35]. עם עזיבת הבריטים את א"י, בניין המשטרה נתפס ע"י כוחות ערביים מקומיים ובהמשך אויש בידי הצבא המצרי. השתלטות צה"ל על בניין המשטרה והכפר הסמוך היו חשובים לביסוס השליטה במזרח שפלת יהודה, בהמשך למבצע 'אל ההר' (22-19 באוקטובר), שנערך מאזור פרוזדור ירושלים – לעבר בית ג'ברין.

במהלך סוף חודש אוקטובר צה"ל ניסה לחזק את אחיזתו במזרח שפלת יהודה, להשלים את כיתור כיס פאלוג'ה ממזרח ולפתוח את כביש בית ג'ברין – הר טוב. בתוך כך ניסה פעמיים לכבוש את בניין משטרת בית ג'ברין. הניסיון הראשון נערך בליל ה – 25/24, במהלכו נכנסה פלוגה א' מגדוד 52 לחילופי אש בסמוך למשטרה ונסוגה. ככל הנראה, המתקפה על המשטרה גרמה להחלפת מגיני המשטרה המצריים בכוח של הלגיון הערבי. למחרת, בליל ה – 26/25, נערך ניסיון נוסף ע"י שתי פלוגות מגדוד 52. כיבוש המשטרה כמעט והצליח, אך הכוח נסוג בעקבות הפעלה שגויה של מטען חבלה גדול, שגרמה להרוגים ופצועים. בעקבות ההתקפה מגיני המשטרה עזבו את המבנה, ובמקום ערכו סיורים עם משוריינים באזור המשטרה והכפר הסמוך.

ב – 27 באוקטובר נערך ניסיון שלישי לכבוש את המשטרה ע"י גדוד 89, בפיקודו של דב צסיס, מחטיבה 8. הגדוד תפס את בניין המשטרה לאחר קרב קצר, ובהמשך תפס גם את הכפר בית ג'ברין הסמוך. במהלך ההשתלטות על המשטרה והכפר נהדפה מתקפת נגד של שמונה משורייני אויב, ושלושה מהם נפגעו.  

מקורות

איילון, א', חטיבת גבעתי מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

נתוני קרב: בית ג'ברין (משטרה)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 27 באוקטובר 1948
שם מקום כיום: מדרום לבית גוברין
סוג קרב: פשיטה

תמונות

בית ג'ברין (משטרה) | 

בית ג'ברין (משטרה) | 

אתרי קרבות נוספים בחזית הדרום בין מבצע יואב למבצע חורב

אידנא אלג'ורה אסדוד בית ג'ברין (כפר) בית ג'ברין (משטרה) בית ג'ברין (משטרה) בית ג'רג'א בית עפא ברברה (דיר סוניד, בית ג'רח) גבעה 69 דואימה דיר אלדבאן דיר נח'אס הרביא זכריה זכרין ח'רבת פאר ח'רבת פאר ח'רבת קרקר יד מרדכי כדנא מג'דל מג'דל (מדרום ליישוב) משלט 108 משלט 112 משלטי חליקאת המזרחיים משלטי חליקאת המזרחיים ניצנים עג'ור עראק סוידאן (הכפר) עראק סוידאן (משטרה) פאלוג'ה קביבה רענא תל לכיש חזרה אל חזית הדרום בין מבצע יואב למבצע חורב

חיפוש חדש