סנדלה

אודות הקרב

ס'נדלה הוא כפר ערבי המצוי במורדות הגלבוע כשבעה קילומטרים מצפון מזרח לעיר ג'נין. הכפר נתפס ע"י גדוד 13 של חטיבת גולני ב – 1 ביוני 1948, במסגרת מבצע 'יצחק'. בשלב זה, ככל הנראה, תושבי הכפר גורשו או נטשו. צה"ל התבסס בכפר, והשתמש בו כעמדה קדמית על רכס הגלבוע, מול חיל המשלוח העיראקי. 

יום לאחר סיום ההפוגה הראשונה, הצבא העיראקי פתח בהפגזות ארטילריות על מוצבי צה"ל בצפון השומרון: בח'רבת חורבה, מוקבילה ועראנה. בחסות ההפגזות התקדם כוח ערבי מקומי גדול, שהונהג ע"י קצינים עיראקיים, מלווה במשוריינים. הכוח הערבי היה גדול מאוד בהשוואה לפלוגה, בפיקודו של יוסף שטדלר מגדוד 14 של חטיבת גולני, שהגנה על כל מערך המשלטים בגלבוע, כשבכל משלט כוח כיתתי או מחלקתי. ניסיונות צה"ל להדוף את הכוח לא צלחו, גם כאשר הוכנסה לגזרה פלוגה רובאית נוספת. הקרב הפך להיות קרב נסיגה לעבר זרעין [כיום סמוך לקיבוץ יזרעאל], שם ייצב צה"ל קו הגנה בדרום עמק יזרעאל, בין זרעין ואל-מזאר [כיום הר גיבורים], לבלימת התוקפים הערבים.

בשעות אחר הצהריים, הכוח התוקף פנה לכיוון ס'נדלה וערבונה, תוך שהקרב על הכפר מוקבילה בעיצומו. פלוגתו של שטדלר נסוגה ממוקיבלה לעבר הכפר ס'נדלה בכדי לבלום את התקדמות הכוח התוקף. הפלוגה הצליחה להדוף ארבע התקפות על הכפר שלוו בארטילריה. בשעות ערב, משאזלה התחמושת הפלוגה נאלצה לסגת, והכפר ס'נדלה נתפס.

מקורות:

עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

איילון, א', "המעורבות העיראקית במלחמת העצמאות", בתוך: מערכות 246, תל-אביב, 1975. עמ' 18-10.

נתוני קרב: סנדלה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: צפון השומרון
תאריך: 11 ביולי 1948
סוג קרב: הגנה

תמונות

סנדלה | 

אתרי קרבות נוספים בצפון השומרון בשלב עשרת הימים

חיפוש חדש