בית עפא

אודות הקרב

בית עפא [בית עפה] היה כפר ערבי בחבל לכיש, כשני קילומטרים ממזרח לקיבוץ נגבה. בחודש מאי הצבא המצרי תפס את הכפר והשתמש בו כחלק במערך ההגנה שייצב בנגב, בניסיון לנתק את הנגב משטח המדינה היהודית. מתום ההפוגה הראשונה הכפר בית עפא הותקף והוטרד ארבע פעמים (ב-9 ביולי במסגרת מבצע אנ פאר, ובלילות ה – 12/11, 15/14 וה - 16/15 ביולי) לקראת כניסת ההפוגה השנייה לתוקפה, צה"ל יזם את מבצע 'מוות לפולש', שנועד לתפוס חזקה במערך המצרי באזור בית עפא – חתה - קרתיא, לקראת פריצת הדרך לנגב, ולחסום את התנועה המצרית על כביש מג'דל--חברון. כיבוש בית עפא הוטל על פלוגה א', בפיקודו של אשר דרומי מגדוד 54 בתוספת כוח תגבורת פלוגתי מחיל הים. התכנון היה לתקוף את בית עפא במקביל מצפון ומדרום מערב.

התקיפה על הכפר החלה סמוך לחצות, בליל ה – 18/17. פלוגה א', שתקפה מדרום, נתקלה באש חזקה, שפגעה במרבית המחלקה הפורצת, הסבה פצועים והרוגים ושברה את המתקפה. במקביל תקפה את הכפר פלוגת חיל הים בפיקוד פרויקה פילרסדורף מצפון. במהלך הקרב הפלוגה הצליחה להשתלט על חלק מצפון הכפר ולהיאחז בו, אך מפקד הפלוגה ותשעה חיילים נפצעו ושניים נהרגו. בשלב זה הכניס מפקד גדוד 54, צבי צור (צ'רה) את כוח העתודה לכפר, לחילוץ פצועי פלוגה א'. בסביבות השעה 03:30, משהתברר מצבה הקשה של פלוגת חיל הים, הוכרז על נסיגה. במהלכה, חלק מהפצועים נותרו בכפר ונפלו בשבי או נהרגו. סה"כ אבידות פלוגת חיל הים היו 19 הרוגים ונעדרים ו-23 פצועים. אבידות פלוגה א' של גדוד 54 היו 13 הרוגים, וכ-40 פצועים.  

בקרבות על בית עפא נפלו שלושים ושבעה לוחמים.

מקורות

איילון, א', חטיבת גבעתי מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

טל, א', מבצעי חיל הים במלחמת העצמאות, חיפה, 2002. (מהדורה שניה)

נתוני קרב: בית עפא
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע מוות לפולש
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 18 ביולי 1948
שם מקום כיום: מצפון ליד נתן
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות יוסקה נעמן ('משי'),

מפקד מחלקה מפלוגה א' של גדוד 54:

שרר שקט מבשר רע. המצרים, שלא כדרכם, לא ירו עדיין ולא הפריחו רקיטות. לפתע נעור האויב. הסתבר כי פלוגת חיל-הים, שפעלה מעברו הצפוני של הכפר, נתגלתה לאויב עם היערכותה להסתערות והוא פתח עליה באש. שוב לא היה טעם להמתנתה של פלוגתנו..
(מתוך: איילון, א', חטיבת גבעתי מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963. עמ' 329)

תמונות

בית עפא | 

בית עפא | 

אתרי קרבות נוספים במבצע מוות לפולש

חיפוש חדש