אסדוד

אודות הקרב

אסדוד [איסְדוּד] הייתה עיירה ערבית בדרום מישור החוף מצפון לעיר מג'דל [אשקלון]. בחודש מאי הצבא המצרי השתלט על העיירה והפך אותה לחלק מערך ההגנה שייצב, בניסיון לנתק את הנגב משטח המדינה היהודית. מסיום ההפוגה הראשונה, גדוד 55 של גבעתי עסק בהטרדה של המערך המצרי באזור המערבי. לקראת כניסת ההפוגה השנייה לתוקפה, צה"ל יזם את מבצע 'מוות לפולש', שנועד לתפוס חזקה במערך המצרי באזור לקראת פריצת הדרך לנגב, ולחסום את התנועה המצרית על כביש מג'דל--חברון. במקביל לפעולות חטיבת גבעתי באזור בית עפא, חתה וקרתיא, הוטל על גדוד 55 של חטיבת גבעתי לרתק את הכוחות המצריים באזור החוף, ולמנוע משלוח של תגבורת מאסדוד לעבר מרכז המערך המצרי באזור עיראק סווידאן ופלוג'ה.

ב - 16 ביולי נשלחה פלוגה ג', בפיקודו של חנוך אפל, לפשוט על העיירה אסדוד, במטרה 'לפרוץ את קווי האויב ולגרום הרס לשם גרימת אבידות וערעור הרוח'. לפלוגה נוספו מחלקה מקורס מפקדי הכיתות הגדודי וסוללת תותחי 65 מ"מ. הפשיטה כללה חדירה לתוך העיירה ופיצוץ של הבונקר המרכזי. הכוח החבלני שיועד לפוצץ את הבונקר הגיע ליד גדר המערך המצרי מבלי שהתגלה, פוצץ את הגדר ותוך זמן קצר גם את הבונקר. באותו זמן יתר הפלוגה הטרידה את המערך המצרי. לאחר פיצוץ הבונקר, כרבע שעה לאחר תחילת הקרב, הכוחות נסוגו. בקרב נהרג לוחם אחד, ולוחם נוסף נעדר ומאוחר יותר הוכרז כחלל שמקום קבורתו לא נודע.

בקרב נפלו שני לוחמים.

מקורות

איילון, א', חטיבת גבעתי מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

בר-און, מ', גבעתי כמו כולם – קורות גדוד 55 בנלחמת העצמאות, ירושלים, 2009.

נתוני קרב: אסדוד
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע מוות לפולש
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 17 ביולי 1948
שם מקום כיום: תל אשדוד
סוג קרב: פשיטה

עדויות מהקרב

עדות מרדכי ('מורלה') בר-און,

מפקד מחלקה מפלוגה ג' של גדוד 55:

בזריזות רבה, מבלי שהאוייב הבחין בהם כלל הצליחו אנשי המחלקה הפורצת לחתוך פרצה בגדר המתחם. דרכה חדרו מרבית הפורצים פנימה ומיד פתחו בריצה לעבר עמדות המצרים. רק אז הבחינו הללו בפורצים והפריחו רקטה... האוייב המבולבל שלא ציפה כלל לבואינו מאגף חזיתו הפונה אל הים - לא ריכז את מאמציו לסילוק אנשינו שנמצאו בתוך עמדותיו...התוצאה הייתה שהפורצים פעלו כמעט ללא הפרעה בעוד שמחלקת הרתק ספגה מנה גדושה של אש ועופרת... כרבע שעה לאחר פתיחת קרב-האש ניתנה פקודת הנסיגה...
(מתוך: איילון, א', חטיבת גבעתי מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963. עמ' 324)

תמונות

אסדוד | 

אסדוד | 

אתרי קרבות נוספים במבצע מוות לפולש

חיפוש חדש