קולה

אודות הקרב

קולה [כיום בתוך יער הכ"ח, מדרום לאלעד] היה כפר ערבי המצוי כשמונה קילומטרים מצפון מזרח לשדה התעופה לוד. באמצע מאי 1948 הכפר נתפס ע"י חיילי הלגיון הערבי, והפך לחלק מאחיזתו באזור השרון. בבוקר ה–10 ביולי, תוכנן לתפוס את הכפר במסגרת השלב הראשון במבצע 'דני', לקראת כיבוש הערים לוד ורמלה מדרום מערב לכפר. בתוך כך הוטל על גדוד 89 לכבוש את הכפרים טירה וקולה, בעוד כוח אחר מחטיבה 8 תוקף את דיר טריף ובית נבלא.

הכפר הותקף ע"י פלוגה ב', בפיקודו של עקיבא סער, מגדוד 89 בשעות בוקר. הפלוגה נתקלה בהתנגדות, ונאלצה להפעיל ריכוך ארטילרי על הכפר. לאחר כשעתיים הסתערה על הכפר באמצעות זחל"מים ממערב ומצפון והניסה את מגני הכפר. עד השעה 11:30 הכפר נכבש וטוהר בידי כוחות הגדוד. ב – 16 ביולי הכפר הותקף ונכבש ע"י הלגיון הערבי, ולמחרת נכבש חזרה.

מקורות:

אלחנן, א', בדרך אל העיר- מבצע "דני", יוני 1948, תל-אביב, 1976.

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

נתוני קרב: קולה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: מישור החוף
תאריך: 10 ביולי 1948
שם מקום כיום: יער קולה
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

על הקרב נכתב:

צבא ההגנה לישראל פתח בערב שבת בהתקפה רבתי ומתואמת היטב באחת הגזרות החשובות ביותר של החזית המרכזית, בהטילו לתוך המערכה כוחות גדולים של חיל רגלים, טנקים, רכב משורין אחר, תותחים ומטוסים, בתנועת מלקחיים אדירה....מוילהלמה פנו הטורים המשוריינים ובראשם הטנקים הפורצים קדימה לעבר שדה התעופה וכוח שני של חיל הרגלים עלה על קולא כדי לנתק את הכביש המוביל לטול כרם ולרמאללה. על קולא ניטש קרב קשה למדי במשך שעות אחדות. משנפלה א-טירה הסמוכה, נמלטו תושבי הכפר על נפשם ותגבורת ערבית צבאית הגיעה מקלקיליה לקולא. ...
(מתוך: ארצי, ', "צבא ישראל פתח בהסתערות אדירה בחזית המרכז", דבר, 11.07.1948)

תמונות

קולה | 

קולה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע דני גזרה צפונית

חיפוש חדש