אל מוזירעה

אודות הקרב

אל מוזירעה [כיום במרכז הישוב אלעד] היה כפר ערבי המצוי כעשרה קילומטרים מדרום מזרח לפתח תקווה. באמצע מאי 1948 הכפר נתפס ע"י חיילי הלגיון הערבי, והפך לחלק מאחיזתו במזרח השרון. ב – 11 ביולי, לאחר שנכבש הכפר קולה, הסמוך לאל מוזירעה, נשלח כוח סיור מחטיבת אלכסנדרוני לעבר הכפר. כוח זה ירה על בתי הכפר ותושביו, והבריח אותם. הכפר וסביבותיו נותרו נטושים.

בבוקר ה-16 ביולי התקפה ירדנית גרמה למגני הכפר קולה לסגת, והלגיון הירדני התבסס בו. באותו ערב נשלחה פלוגה ב', בפיקוד יעקב ברנר, מגדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני להשתלט על הכפר אל מוזירעה, לקראת קרב נוסף על קולה. הכוח הסתייע בשני טנקים קלים מסוג הוצ'קס של גדוד 82, וכוחות סיוע ארטילריים ממשלטי צה"ל בסביבה. הכפר נתפס ללא אבדות, ופלוגה ב' התבססה בכפר ובסביבותיו. בעקבות כך החלה הפגזה ארטילרית ירדנית על הכפר והמשלטים הסמוכים, שהרגה את אחד הלוחמים ופצעה ארבעה. באותו לילה, כוח מחטיבת אלכסנדרוני ניסה לתקוף את קולה מכיוון אל מוזירעה אך כשל.

בקרב נפל לוחם אחד.

מקורות

אלחנן, א', בדרך אל העיר- מבצע "דני", יוני 1948, תל-אביב, 1976.

ריבלין, ג', וסיני, צ', חטיבת "אלכסנדרוני" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964

נתוני קרב: אל מוזירעה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: מישור החוף
תאריך: 16 ביולי 1948
שם מקום כיום: אלעד
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות יעקב ברנר ('רשפי')

מפקד פלוגה ב' מגדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני:

פנינו לעבר הרכס המזרחי, החולש היטב על השטח. השטח הסלעי הכביד על ההתחפרות. תכף לעלותנו על הרכס פתח האויב באש תותחים מטווחת היטב. ההפגזה ארכה למעלה משעה... עם חשכה פסקה ההפגזה ואנו התבצרנו על הרכס במיטב יכולתנו

אתרי קרבות נוספים במבצע דני גזרה צפונית

חיפוש חדש