טירה

אודות הקרב

טירה [כיום מצפון למושב ברקת] היה כפר ערבי המצוי כשישה קילומטרים מצפון מזרח לשדה התעופה לוד. באמצע מאי 1948 הכפר נתפס ע"י חיילי הלגיון הערבי, והפך לחלק מאחיזתו באזור השרון. בבוקר ה–10 ביולי, תוכנן לתפוס את הכפר במסגרת השלב הראשון במבצע 'דני', לקראת כיבוש הערים לוד ורמלה מדרום מערב לכפר. בתוך כך הוטל על גדוד 89 לכבוש את הכפרים טירה וקולה, בעוד כוח אחר מחטיבה 8 תוקף את דיר טריף ובית נבלא.

הכפר הותקף ע"י פלוגה א', בפיקודו של יעקב גרנק ('דב הבלונדיני'), מגדוד 89 בשעות בוקר. הפלוגה נתקלה בהתנגדות קלה מאוד, והכפר נתפס ללא אבדות. ככל הנראה במהלך מבצע 'דני' או לאחריו תושבי הכפר נטשו או גורשו. חודשיים לאחר מכן חלק מבתי הכפר נהרסו ביוזמה ממשלתית.

מקורות:

אלחנן, א', בדרך אל העיר- מבצע "דני", יוני 1948, תל-אביב, 1976.

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

נתוני קרב: טירה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: מישור החוף
תאריך: 10 ביולי 1948
שם מקום כיום: ברקת
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

על הקרב נכתב:

צבא ההגנה לישראל פתח בערב שבת בהתקפה רבתי ומתואמת היטב באחת הגזרות החשובות ביותר של החזית המרכזית, בהטילו לתוך המערכה כוחות גדולים של חיל רגלים, טנקים, רכב משורין אחר, תותחים ומטוסים, בתנועת מלקחיים אדירה.... המחנה הראשון שהיווה את הראש האחד של המלקחיים, התקדם מבסיסיו לעבר וילהלמה וא-טירה שהיו תפוסות בידי כנופיות חוסייניות. טנקים כבדים וקלים ורכב משוריין אחר סללו לחיל הרגלים את הדרך לפריצה. עם בוקר היו שני הכפרים האלה כבר בידינו...
(מתוך: ארצי, ', "צבא ישראל פתח בהסתערות אדירה בחזית המרכז", דבר, 11.07.1948)

אתרי קרבות נוספים במבצע דני גזרה צפונית

חיפוש חדש