ח'רבת כוריכור

אודות הקרב

ח'רבת כוריכר [כיום בתוך הישוב לפיד] היתה גבעה ממערב לכפר הערבי שלטא, המצוי כ-14 קילומטרים ממזרח לרמלה. הגבעה שלטה על ציר התנועה של הלגיון הערבי ממרכז כוחו בבית סירא לכיוון צפון מערב. בליל ה -18/17 נתפס הכפר שלטא ע"י הגדוד הראשון של חטיבת יפתח במטרה לחסום ציר תנועה זה, ועל פלוגה ב' מהגדוד, בפיקודו של פנחס ('סיקו') זוסמן, הוטל להטריד את התנועה בציר.

הפלוגה יצאה משלטא זמן קצר לאחר תפיסת הכפר, ונתקלה בירי בהיותה בוואדי בין שלטא לח'רבת כוריכר. מפקד הפלוגה נאחז בגבעה מדרום מזרח לח'רבת כוריכר, והמתין עליה לקראת בוקר. הפלוגה הבחינה בכוח ירדני בח'רבת כוריכר והחליפה איתו אש, תוך נסיון להתחפר בגבעה.  בשעות הלילה הגיעה פלוגה ירדנית לח'רבת כוריכר וסביבותיה ולמעשה כיתרה את פלוגה ב'. בשעה 8:00 הפלוגה הופגזה באש מרגמות. הפלוגה לא הצליחה להתחפר באדמת הטרשים, ונאלצה לסגת. תוך כדי הנסיגה, מצאו חלק מחיילי הפלוגה שנתיב הנסיגה חסום ע"י שריוניות ירדניות, שירו עליהם. הכוח הירדני פגע קשות בחיילי הפלוגה הנסוגה.

בתום הקרב, מתוך 82 לוחמים שיצאו למשימה, 45 נהרגו ועשרות נפצעו. 44 מהחללים נותרו בשדה הקרב והובאו לקבורה בתחילת שנת 1950.  

מקורות

אלחנן, א', בדרך אל העיר- מבצע "דני", יוני 1948, תל-אביב, 1976.

ללא שם מחבר, יפתח אחוזת הסופה: סיפורה של חטיבת יפתח פלמח, בת-ים, 1970.

עופר, ז' ועופר, ת', הגדוד הראשון: גדוד "העמק" ממטולה עד הנגב,הוצאת חברי הגדוד הראשון, 2008.

 

נתוני קרב: ח'רבת כוריכור
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 18 ביולי 1948
שם מקום כיום: לפיד
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות א. בן אליהו, לוחם פלוגה ב' מהגדוד הראשון:

אפסה כל תקווה. אנו אבודים. אך פתע, וצרורות מקלע נשפכים לעבר צלפי האויב. היה זה בני הסמל שחיפה ב"טומי" שלו על נסיגתנו. במרחק מה הפעיל ג'מונד את המכונה שלו – שניהם קוצרים באויב. הערבים מחפשים להם מחסה ולרגע משתתקות יריותיהם. אנו מנצלים את הרגע וקופצים מהר לתוך הואדי...
(מתוך: ללא שם מחבר, יפתח אחוזת הסופה: סיפורה של חטיבת יפתח פלמח, בת-ים, 1970. עמ' 176)

תמונות

ח'רבת כוריכור | 

ח'רבת כוריכור | 

ח'רבת כוריכור | 

ח'רבת כוריכור | 

אתרי קרבות נוספים במבצע דני גזרה מרכזית

חיפוש חדש