וילהלמה

אודות הקרב

וילהלמה [כיום מושב בני עטרות] הייתה מושבה טמפלרית, שהפכה למחנה צבאי בריטי באזור השפלה, המצוי כ - 3 ק"מ מצפון מזרח לשדה התעופה לוד. באמצע מאי 1948 המחנה נתפס ע"י חיילי הלגיון הערבי, והפך לחלק מאחיזתו באזור השפלה, וביוני נעשה ניסיון של האצ"ל לתקוף את הכפר, שלא צלח. בליל ה – 10/9 ביולי תוכנן לתפוס את המחנה במסגרת השלב הראשון במבצע 'דני', לקראת כיבוש הערים לוד ורמלה מדרום לו. בתוך כך הוטל על גדוד 33, בפיקוד בן ציון פרידן, מחטיבת אלכסנדרוני, לכבוש את הכפר רנתיה ומחנה וילהלמה, שבהם הייתה על פי הערכות פלוגה ירדנית מתוגברת במשוריינים.

הגדוד יצא מאזור כפר סירקין כשעה לאחר שקיעה בערב ה – 9 ביולי. פלוגה א', עליה הוטל לכבוש את המחנה, הגיעה לשטחי ההיערכות סמוך לשעה 03:00. המחנה נכבש לאחר התנגדות קלה. במרכז המחנה הכוחות נתקלו בשריונית ירדנית, שנסוגה לאחר חילופי אש קצרים. בשחר ה-10 ביולי הודיע מפקד הגדוד על השלמת כיבוש הכפר והמחנה. בהמשך אותו יום המחנה הותקף בשוגג ע"י גדוד 82, שנשלח לתקוף את הכפר דיר טריף וטעה בדרכו.

 

מקורות:

אלחנן, א', בדרך אל העיר- מבצע "דני", יוני 1948, תל-אביב, 1976.

ריבלין, ג' וסיני, צ', חטיבת "אלכסנדרוני" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

נתוני קרב: וילהלמה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: מישור החוף
תאריך: 10 ביולי 1948
שם מקום כיום: בני עטרות
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

על הקרב נכתב:

ערב שבת עם חשכה ניתן האות לנוע לעבר קווי האויב. בעת ובעונה אחת עברו כוחותינו להתקפה, צפונית וגם דרומית מלוד ומרמלה. המחנה הראשון שהיווה את הראש האחד של המלקחיים, התקדם מבסיסיו לעבר וילהלמה וא-טירה שהיו תפוסות בידי כנופיות חוסייניות. טנקים כבדים וקלים ורכב משוריין אחר סללו לחיל הרגלים את הדרך לפריצה. עם בוקר היו שני הכפרים האלה כבר בידינו....
(מתוך: ארצי, ', "צבא ישראל פתח בהסתערות אדירה בחזית המרכז", דבר, 11.07.1948)

תמונות

וילהלמה | 

וילהלמה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע דני גזרה מרכזית

חיפוש חדש