ח'רבת ירדה

אודות הקרב

ח'רבת ירדה [ירדא, כיום מצפון מערב לישוב משמר הירדן] היא גבעה המצויה כשלושה קילומטרים ממערב למקום המושבה הנטושה משמר הירדן, ושולטת על כביש משמר הירדן-מחניים. לאחר פעולות צה"ל בליל ה – 10/9 ביולי במסגרת מבצע 'ברוש', הצבא הסורי פתח במספר התקפות נגד לאורך כל הגזרה, מאגם החולה בצפון ועד ראש פינה בדרום. בתוך כך, נכבשה ח'רבת ירדה, ושימשה את הסורים לקדם כוחות לקרבת קיבוץ מחניים ולירות עליו באש טנקים. בליל ה – 11/10 צה"ל השיב לידיו את המשלט וסיכל מספר התקפות נגד על המשלט למחרת.

ב - 16 ביולי נערכה התקפה סורית נוספת על שלושה יעדים במקביל: ירדה, כראד אל ראנמה ופרדס ח'ורי. ההתקפה על ירדה הייתה החזקה ביותר וכללה טנקים, חי"ר וארטילריה. במהלך הקרב הקשה, התגבורת אחרה להגיע וניסיון להדוף את השריון הסורי בתותחי נ"ט כשל. המחלקה שהגנה על המשלט, מפלוגה ג' של גדוד 22, נאלצה לסגת, ובמקומה הסורים התבססו במשלט. צה"ל חשש שהצבא הסורי ינסה להתקדם מערבה, יחסום את כביש 90, וינתק את הגליל העליון. על-כן, כיבוש מחדש של ח'רבת ירדה נתפס כפעולה הכרחית.    

בליל ה – 18/17 נשלחה פלוגה ב', בפיקודו של איתמר בן ברק, מגדוד 23, לכבוש את ח'רבת ירדה. לפני ההתקפה הפלוגה ריככה את היעד באש מרגמות. המשלט נלקח בהתנגדות קלה, והמגנים הסורים ברחו. לאחר הקרב נמצאו במשלט גופות חללי צה"ל מגדוד 22, וחללי הצבא הסורי. באותו לילה וביום למחרת המשלט הופגז בארטילריה. מההפגזה הארטילרית נהרגו שלושה מחיילי הפלוגה. המשלט נותר בידי צה"ל עד סוף מלחמת העצמאות, ולאחריה.

בקרב נפלו שלושה לוחמים.

מקורות:

אשל, צ', חטיבת "כרמלי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

הדרי, ד', "פרשת קרב : מבצע 'ברוש' (9-18 ביולי 1948)", עלי זית וחרב ח', רמת אפעל, 2008. עמ'

176-141.

נתוני קרב: ח'רבת ירדה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע ברוש
חזית: צפון
מרחב בארץ: אצבע הגליל
מתאריך: 16 ביולי 1948
עד תאריך: 18 ביולי 1948
שם מקום כיום: ממערב למשמר הירדן
סוג קרב: כיבוש והגנה

עדויות מהקרב

עדות איתמר בן ברק, מפקד פלוגה ב' מגדוד 23:

העסק היה די פשוט, ירדה הופגזה ממרגמה על ידינו ואני, בתיאום אם ההפגזה, הייתי צריך לעלות על ירדה ולטאטא את מה שיש שם. בלי קושי גדול כבשנו את ירדה. ירדה הייתה מלאת גוויות, גם שלנו וגם שלהם...הם השאירו [בירדה] יחידה מאד קטנה וכשכיתת החוד שלי ירתה כמה יריות הם הסתלקו...
(מתוך: הדרי, ד', "פרשת קרב : מבצע 'ברוש' (9-18 ביולי 1948)", עלי זית וחרב ח', רמת אפעל, 2008. עמ' 168)

עדות מרדכי מקלף מפקד מבצע 'ברוש' ומפקד חטיבת כרמלי:

ירדה לא שימשה קרש קפיצה לפעולה תוקפנית לנו, אבל הייתה יכולה לשמש קרש קפיצה לסורים, כשם ש-243 הייתה יותר עמדת מגן לסורים מאשר קרש קפיצה, ויכולה [היתה] לשמש לנו קרש קפיצה הלאה לעבר הסורים.
(מתוך: הדרי, ד', "פרשת קרב : מבצע 'ברוש' (9-18 ביולי 1948)", עלי זית וחרב ח', רמת אפעל, 2008. עמ' 167)

תמונות

ח'רבת ירדה | 

ח'רבת ירדה | 

ח'רבת ירדה | 

ח'רבת ירדה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע ברוש

חיפוש חדש