עראק סוידאן (משטרה)

אודות הקרב

משטרת עיראק סוידאן [כיום מצודת יואב] הינה בניין משטרה בריטי בקרבת צומת הכבישים מג'דל – חברון [כיום כביש 35] וג'וליס – עזה. בתחילת מאי הצבא המצרי תפס את המשטרה והשתמש בה כחלק במערך ההגנה שייצב בנגב, בניסיון לנתק את הנגב משטח המדינה היהודית. מאז צה"ל ערך ארבעה ניסיונות כושלים לתפוס את בניין המשטרה, האחרון בהם היה לקראת כניסת ההפוגה הראשונה לתוקפה.

בליל 09/08 ביולי צה"ל פתח במבצע 'אנ פאר' (קיצור של אנטי פארוק, שמו של מלך מצריים), במסגרתו הותקף המערך המצרי לכל אורכו. בתוך כך, הוטל על חטיבת הנגב לתקוף את בניין המשטרה, כשבמקביל כוח מחטיבת גבעתי תוקף את הכפרים בית עפא ועראק סווידאן הסמוכים. על פי ידיעות מודיעיניות, הכוח המצרי בבניין המשטרה היה כפלוגה מצרית. הכוח התוקף, בפיקוד מפקד הגדוד השביעי עוזי נרקיס, כלל שלוש פלוגות מהגדוד השביעי, מחלקה מהגדוד השני, מחלקת זחל"מים ומחלקת ג'יפים מגדוד 9.

הכוח התוקף יצא לעבר היעד בליל ה – 9/8, ותוכנן להגיע לנקודת ההיערכות, כ-200 מטר מבניין המשטרה בשעה 01:00. בפועל תנועת היחידות התוקפות אל נקודת ההיערכות נעשתה באיחור רב, ותקיפת המשטרה והכפרים הסמוכים נדחתה. סמוך לשעה 3:30 הכוח החל במלאכת חציית גדרות התיל מצפון למשטרה, כשפלוגה אחת פרצה את הגדרות והיתר שמשו לחיפוי. בשעה 4:00 הכוח נתגלה ונפתחה עליו אש מקלעים חזקה מבניין המשטרה. הפלוגה הפורצת הצליחה לפרוץ את ארבעת גדרות התיל, על אף אש האויב, שנורתה גם לעבר כוחות החיפוי ומטה הפיקוד הגדודי.

הכוח הפורץ התקדם באיטיות תחת אש חזקה לפיצוץ דלת הכניסה למשטרה. בשעה 05:45, כששני לוחמים היו בסמוך לדלת והניחו את מטען החבלה, הוכרזה נסיגה כדי לא להיגרר ללחימה באור יום.

בקרב על המצודה נהרגו ארבעה לוחמים, תשעה עשר נפצעו, ושניים נפלו בשבי.  

מקורות: 

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

גבעתי, מ', בדרך המדבר והאש: תולדות גדוד 9, תל-אביב, 1994. 

זלמנוביץ', ב', קרבות מלחמת העצמאות: מפות ומבצעים תש"ח-תש"ט – 1949-1947, תל-אביב, 2018.

נתוני קרב: עראק סוידאן (משטרה)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע אנ-פאר
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 09 ביולי 1948
שם מקום כיום: מצודת יואב
סוג קרב: כיבוש

תמונות

עראק סוידאן (משטרה) | 

אתרי קרבות נוספים במבצע אנ-פאר

חיפוש חדש