עראק סוידאן (הכפר)

אודות הקרב

עראק סווידן [כיום בסמוך לקיבוץ שדה יואב] היה כפר ערבי, המצוי כ-2 קילומטרים מדרום לנגבה. בסמוך לכפר שכן בניין משטרה בריטי - 'משטרת עיראק סווידאן' [כיום מצודת יואב]. עם פלישת הצבא המצרי לארץ ב - 15 במאי 1948, הכפר שימש כחלק ממערך המגנן המצרי, שנועד לניתוק הנגב משטח המדינה היהודית. מהכפר וממשטרת עראק סווידאן נורתה אש באופן תדיר על קיבוץ נגבה.

בליל 09/08 ביולי צה"ל פתח במבצע 'אנ פאר' (קיצור של אנטי פארוק, שמו של מלך מצריים), במסגרתו הותקף המערך המצרי לכל אורכו. בתוך כך, כוח מגדוד 54 של חטיבת גבעתי נשלח לכבוש את הכפרים עראק סווידאן ובית עפא, כשבמקביל יתקוף כוח אחר מחטיבת הנגב את בניין משטרת עראק סווידאן.

פלוגה א', בפיקודו של אשר דרומי, מגדוד 54 יצאה מקיבוץ נגבה לעבר הכפר עראק סווידאן סמוך לשעה 23:00. שעה וחצי לאחר מכן הפלוגה הגיעה לשטח ההיערכות והמתינה לכוח המיועד לתקוף את בניין המשטרה. בשעה 2:30 החלה ההתקפה, אחת ממחלקות הפלוגה חסמה את הכביש לכיוון פלוג'ה (מזרח), ושתי מחלקות הסתערו על הכפר. ההתנגדות גברה ככל שנכנסו למרכז הכפר, אולם הכוח הצליח להשלים את כיבוש הכפר בשעה 4:30. שעה וחצי לאחר מכן התברר שהמתקפה על בניין המשטרה נכשלה, ופלוגה א' קיבלה פקודת נסיגה וחזרה לנגבה. במהלך הקרב על עיראק סווידאן נפצעו ארבעה לוחמים.

מקורות

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

ללא שם מחבר, גדוד 54, גבעתי במלחמת העצמאות, הוצאת ותיקי הגדוד, 2004.

נתוני קרב: עראק סוידאן (הכפר)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע אנ-פאר
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 09 ביולי 1948
שם מקום כיום: ממזרח למצודת יואב
סוג קרב: כיבוש זמני

אתרי קרבות נוספים במבצע אנ-פאר

חיפוש חדש