ג'בע

אודות הקרב

ג'בע [כיום סמוך למושב גבע-כרמל] היה כפר ערבי בצפון מישור החוף, כ-10 קילומטרים מצפון לזיכרון יעקב. ג'בע היה חלק מגוש הכפרים: ג'בע, איג'זים [כיום כרם מהר"ל] ועין ע'זאל [כיום עין איילה], שנקרא 'המשולש הקטן'. תושבי כפרים אלו הטרידו באופן תדיר את התנועה על כביש חיפה-תל אביב, ובהמשך חסמו את הכביש כליל. במהלך מלחמת העצמאות צה"ל ערך שני ניסיונות כושלים לכבוש את הכפר, ב - 17 במאי וב - 17 ליולי. בתחילת ההפוגה השנייה, צה"ל יזם מבצע נוסף, 'שוטר', לחיסול ה'משולש הקטן ולפתיחת הכביש לתנועה. במבצע השתתפו כוחות פלוגתיים מהחטיבות גולני, אלכסנדרוני וכרמלי ושיירת משוריינים בסיוע ארטילריה וחיל אוויר. כיבוש ג'בע הוטל על פלוגה מגדוד 15 (גורן) של חטיבת גולני.

הפלוגה יצאה משטח הכינוס בדרום עמק יזרעאל בליל ה – 25/24 ביולי. במרחק כשני קילומטרים מהכפר נתקלה באש, שפגעה בתשעה מלוחמי הפלוגה. בעקבות כך הפלוגה נסוגה וכיבוש הכפר לא הושלם. לילה לאחר מכן נערכה התקפה נוספת על הכפר ע"י פלוגה ג' מגדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני. ההתקפה התבצעה מכיוון דרום כשהפלוגה, המתוגברת בשתי כיתות מקורס מכ"ים, נעה בשטח הררי ועקפה ממזרח את הכפר עין ע'זאל. במקביל, נערכו התקפות על עין ע'זאל ומשלט מצפון לג'בע. הפלוגה יצאה משטח הכינוס בשעה 2:30. במהלך התנועה אל הכפר, התברר שהכפר נטוש, ובשעה 7:30 הפלוגה דיווחה שהכפר בידה.  

מקורות:

זלמנוביץ', ב', קרבות מלחמת העצמאות: מפות ומבצעים, תל-אביב, 2018.

עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

ריבלין, ג', "חטיבת אלכסנדרוני" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

 

נתוני קרב: ג'בע
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: כרמל
מתאריך: 25 ביולי 1948
עד תאריך: 26 ביולי 1948
שם מקום כיום: ממזרח לצרופה
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

קטע מתוך יומן המבצעים של גדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני:

02:30 (26.07) פלוגה ג' 33 מודיעה כי היא יוצאת מנקודת ההערכות במטרה לתפוס את המשלטים המוסכמים סביב הכפר ג'בע. הובאו מספר שבויים ערביים.... 05:30 לפי חקירת השבויים: הכפרים עין ע'זאל וג'בע ריקים מאנשים... 07:00 פלוגה ג' 33 מודיעה כי היא נמצאת על המשלטים החולשים על ג'בע. 07:25 פלוגה ג' 33 כבשה את ג'בע.

(מתוך: ריבלין, ג', "חטיבת אלכסנדרוני" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964. עמ' 317-316)

תמונות

ג'בע | 

אתרי קרבות נוספים בחוף הכרמל בשלב עשרת הימים ומבצע שוטר

חיפוש חדש