סג'רה

אודות הקרב

סג'רה [אילניה] היתה מושבה יהודית במרכז הגליל, שהוקמה בתחילת המאה ה-20 ע"י אנשי העלייה השנייה על חורבות כפר ערבי בשם א-שג'רה. המושבה מצויה כ-13 קילומטרים מדרום מערב לעיר טבריה. ב-11 ביוני צבא ההצלה פלש אל הגליל והתבסס בו ערב כניסת ההפוגה (הראשונה) לתוקף. התקפות צבא ההצלה על סג'רה  החלו יום לאחר תום ההפוגה ונמשכו לסירוגין כשבוע. פרט לבלימת ההתקפות על המושבה, צה"ל ניסה לפגום בהתקפות האויב ע"י תקיפתו במערב הגליל במסגרת מבצע 'דקל'.

 

לאחר מספר התקפות כושלות על סג'רה, בערב ה-12 ביולי סופקו למגני סג'רה מרגמות בינוניות, שסייעו לתקוף את משלטי האויב. במהלך ה – 13 ליולי צה"ל ערך מספר הפגזות יזומות על משלטי האויב, ותקף באמצעותן ריכוזי אויב, שהתארגנו לקראת התקפת סג'רה, ופוזרו עקב הירי. במהלך היום משלטי אויב וריכוזי אויב הותקפו גם ע"י טייסת 'הגליל' של חיל האוויר.

 

למחרת נערכו הניסיונות האחרונים של צבא ההצלה לתקוף את סג'רה. בשעות הצהריים נערכה מתקפה משני כיוונים, בחסות הפגזה ארטילרית כבדה. במתקפה זו תקף חי"ר את המשלט המערבי ושלושה משוריינים שתקפו מדרום הצליחו להגיע לפאתי המושבה. לאחר שמתקפה זו נבלמה, נערכו עוד שבעה ניסיונות כושלים במהלך הערב והלילה. 

 

מקורות:

בירון, י', להבות בגליל 1948, תל-אביב, 1994.

כרמל, מ', מערכות צפון, עין-חרוד, 1949.

סלע, א', ""צבא ההצלה" בגליל במלחמת 1948", בתוך מלחמת העצמאות תש"ח – תש"ט, דיון מחודש, תל-אביב, 2004.

עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: סג'רה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: גליל תחתון מזרחי
מתאריך: 13 ביולי 1948
עד תאריך: 14 ביולי 1948
שם מקום כיום: אילניה
סוג קרב: הגנה

תמונות

סג'רה | 

סג'רה | 

סג'רה | 

אתרי קרבות נוספים בגליל תחתון מזרחי בשלב עשרת הימים

חיפוש חדש