סג'רה

אודות הקרב

סג'רה [אילניה] היתה מושבה יהודית במרכז הגליל, שהוקמה בתחילת המאה ה-20 ע"י אנשי העלייה השנייה על אדמות כפר ערבי סמוך בשם א-שג'רה. המושבה מצויה כ-13 קילומטרים מדרום מערב לעיר טבריה. ב-11 ביוני צבא ההצלה פלש אל הגליל והתבסס בו ערב כניסת ההפוגה (הראשונה) לתוקף. עם תום ההפוגה, צה"ל חשש מפני התקפה של צבא ההצלה על סג'רה, ומחסימת ציר התנועה אל העיר טבריה. במהלך ה-9 ביולי נערך לקראת התקפת המושבה ותפס משלטים באזור. התקפות צבא ההצלה על סג'רה החלו למחרת ונמשכו לאורך כשבוע. פרט לבלימת ההתקפות, צה"ל ניסה להקשות על צבא ההצלה לתקוף את סג'רה ע"י תקיפתו במערב הגליל במסגרת מבצע 'דקל'.

בבוקר ה- 10 ביולי, סמוך לשעה 5:30, צבא ההצלה תקף את המשלט המערבי של סג'רה ע"י כוח של כ-300 לוחמים, בהם גם ערביים מקומיים, ובסיוע של אש מרגמות ותותחי 75 מ"מ. המתקפה נערכה תוך ניצול שטח מת עבור מגיני המושבה, והתוקפים נבלמו סמוך לגדרות המושבה. במקביל ניסתה שיירה משוריינת של צבא ההצלה לתקוף את המושבה מציר התנועה אליה, אך השיירה נבלמה במחסום דרכים במרחק כ-500 מטר מהמושבה, ונסוגה לאחר שהותקפה בירי מרגמות ומקלעים. בשעה 19:00 נערכה מתקפה נוספת על המשלט המערבי ע"י כוח של כ-120 לוחמים, מלווים ברכבים משוריינים עם מקלעים. התוקפים הצליחו להשתלט על שלוש עמדות במשלט המערבי, אך לבסוף המתקפה נעצרה, אחד מהמשוריינים הושמד והתוקפים נסוגו. במהלך קרבות אותו היום נהרגו חמישה לוחמים ו-15 נפצעו. בליל ה- 11/10 נהרגו שלושה לוחמים נוספים בניסיון להשתלט על משלטי אויב בקרבת המושבה.

מקורות:

כרמל, מ', מערכות צפון, עין-חרוד, 1949.

סלע, א', ""צבא ההצלה" בגליל במלחמת 1948", בתוך מלחמת העצמאות תש"ח – תש"ט, דיון מחודש, תל-אביב, 2004.

עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: סג'רה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: גליל תחתון מזרחי
תאריך: 10 ביולי 1948
שם מקום כיום: אילניה
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

עדות משה הרשקוביץ, לוחם מגדוד 12 (ברק), של חטיבת גולני:

...מחלקתי החזיקה תחילה במשלט המערבי. הגבהנו את קירות האבנים, ששימשו תחליף לעמדות חפורות, כיוון שלא יכולנו להתחפר בסלע....
(מתוך: עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959. עמ' 257)

תמונות

סג'רה |