קאקון

אודות הקרב

קאקון [כיום גן לאומי תל קקון] היה כפר ערבי המצוי כ-2 קילומטרים מדרום מזרח לקיבוץ המעפיל במזרח השרון. ממרץ 1948 הכפר הטריד את קיבוץ המעפיל באופן תדיר. בסוף חודש מאי חיל המשלוח העיראקי פלש למזרח השרון, והפך את הכפר לחלק ממערך ההגנה שלו. הכפר היה מבוצר היטב, וכלל כפלוגה עיראקית וכ-200 לוחמים ערביים מקומיים. בתחילת יוני הוחלט לתקוף את הכפר בליל ה-5/4 ע"י ארבע פלוגות מהגדודים 32,31 ו-33, של חטיבת אלכסנדרוני, בסיוע מקלעים, תותחי 65 מ"מ ומרמות 120 מ"מ. ההתקפה תוכננה מכיוון מזרח, שבו היה מערך האויב דליל יותר. שתי פלוגות מגדוד 33 תוכננו לתקוף במקביל מדרום וצפון מזרח, במקביל, פלוגה נוספת הייתה אחראית על מיקוש וחסימת הצירים לכפר, ופלוגה נוספת בעתודה.

ההתקפה החלה סמוך לשעה 4:00 עם ריכוך ארטילרי, כ-20 דקות לאחר מכן הכוחות נכנסו אל הכפר. כיבוש שולי הכפר נעשה בזריזות, ולאחר שמערכי ההגנה ההיקפיים טוהרו, כוחות אלכסנדרוני נערכו בהם לקראת התקפת נגד. עיקר ההתנגדות הייתה בחלקו הצפון מערבי של הכפר, בו היו מרוכזים עיקר הכוחות העיראקיים, בביצורים לכיוון קיבוץ המעפיל. עד השעה 6:30 שולי הכפר נתפסו, ורוב כוח האויב שנותר בכפר היה במרכזו, באותה שעה החלה הפגזה עיראקית על הכפר. לאחר שהפלוגה האחראית על מיקוש הצירים סיימה את תפקידה היא נכנסה למרכז הכפר וטיהרה אותו.

משעה 7:00 עד השעה 12:00 נערכו מספר התקפות נגד על הכפר מכיוונים שונים שכללו לוחמים ערבים מקומיים, שריוניות וחי"ר עיראקי. ההתקפות נבלמו, כשחלק מלוחמי האויב הצליחו להגיע למרחק של עשרות מטרים מהכפר. במהלך הקרבות על קאקון נהרגו 16 לוחמים, בהם מפקד פלוגה מגדוד 31, יהושע בדיחי.

מקורות:

אבן, ד', שנות שירות, תל-אביב, 1973.

ריבלין, ג' וסיני, צ', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

נתוני קרב: קאקון
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: שרון
תאריך: 05 ביוני 1948
שם מקום כיום: מרכז קהילתי יכון
סוג קרב: כיבוש

תמונות

קאקון | 

קאקון | 

קאקון | 

אתרי קרבות נוספים בשרון בשלב בלימת הפלישה

חיפוש חדש