ברוה

אודות הקרב

ברוה [בירוא, כיום תל בירה מדרום לאחיהוד] היה כפר ערבי בצפון מישור החוף, במרחק כ-10 ק"מ ממזרח לעכו. ב-11 ביוני לוחמי חטיבת כרמלי הרחיבו את שליטתם במישור החוף הצפוני, כבשו את הכפר וגרשו את התושבים המקומיים. לאחר תפיסתו, הכפר הוחזק ע"י פלוגת חי"ש תל-אביב, שהתבצרה בו ובשלושה משלטים בסביבותיו.

 

ב-23 ביוני, כאשר תנובת השדות החקלאיים בסביבתו הבשילה, חקלאים יהודיים הגיעו לקצור את שדות הכפר ואובטחו ע"י מחלקת חי"ש. בשעה 15:00 נפתחה אש לעבר הקוצרים מכיוון מזרח, ולוחמי צה"ל השיבו באש. לקראת ערב התארגנה התקפה של כוח ערבי גדול על הכפר. הכוח כלל לוחמים מקומיים וחיילי צבא ההצלה, בליווי משוריינים. התוקפים הערבים כבשו את הכפר והמשלטים בסביבותיו, והמגנים נסוגו.

 

באותו לילה התארגנה התקפת נגד של חטיבת כרמלי על הכפר, שכללה שתי מחלקות רגלים ומשוריינים. הכוח התוקף הצליח לתפוס את אחד המשלטים, ועם שחר ניסה להיכנס לכפר לצורך טיהור הבתים. בהמשך התארגנה התקפת נגד ערבית כנגד המשלט שנתפס, שהצליחה לכבוש חלק ממנו, ולהסב למגנים נפגעים רבים. לבסוף, התוקפים הערבים נהדפו מהמשלט על ידי תגבורת, אך הכפר נותר בידיהם. התקפה נוספת על הכפר נערכה בליל ה-25/24, ובמהלכה נכבשו הכפר והמשלטים. בקרבות על הכפר וסביבתו נהרגו עשרה מלוחמי חטיבת כרמלי.

 

מקורות:

אשל, צ', חטיבת ,,כרמלי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

נתוני קרב: ברוה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: כל הארץ
מרחב בארץ: גליל מערבי
מתאריך: 23 ביוני 1948
עד תאריך: 25 ביוני 1948
שם מקום כיום: אחיהוד
סוג קרב: הגנה

אתרי קרבות נוספים בקרבות במהלך ההפוגה הראשונה

חיפוש חדש