ירושלים, הר הצופים

אודות הקרב

הר הצופים הוא חלק מרכס הר הזיתים התוחם את העיר ירושלים ממזרח ומצפון. על הר הצופים הוקמו האוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה, בסמוך לבית הקברות הבריטי. הדרך אל ההר  עברה בסמוך ובתוך שכונות ערביות בצפון ירושלים, ומתחילת מלחמת העצמאות הייתה נתונה לחסימות והטרדות תדירות. השכונות והכפרים בקרבתו, ובפרט וואדי ג'וז, שועפאט ועיסוויה, שימשו גם לירי תדיר לעבר האוניברסיטה ובית החולים.

עם פלישת הלגיון הערבי לירושלים וכיבוש שכונת שיח ג'ראח, הר הצופים היה מנותק מהישוב היהודי בירושלים. בית החולים והאוניברסיטה אוישו בידי פלוגת לוחמים, והיו נתונים לירי ממספר כיוונים באופן תדיר ביותר. ההטרדות כללו צליפות ולכך נוספו הפגזות ארטילריות של הלגיון. נוסף על פלוגת הלוחמים בהר היו גם עובדי המוסדות האזרחיים וחולים, שהקשו על פעילות הכוח המגן.

ב-20 במאי נערכה התקפה רגלית של כוח לגיון ולוחמים בלתי סדירים על הר הצופים. ההתקפה נערכה לעבר בית החולים, ונהדפה ע"י מקלעי כוח המגן. לאחר כישלון ההתקפה, חודשה ההתקפה הארטילרית. למחרת, ב-21 במאי נערכה התקפה נוספת של פלוגת חי"ר ירדנית על בית החולים מכיוון הגבעה הצרפתית. גם הפעם נבלמו התוקפים הירדנים באמצעות מקלעים ומרגמה "2. ההפגזות הארטילריות על הר הצופים נמשכו עד תחילת יוני. ב-7 ביולי חתמו ישראל וירדן על הסכם פירוז. הר הצופים נותר מובלעת בתוך השטח הירדני עד שנכבש במלחמת ששת הימים. לישראל הותר להציב בהר כוח צבאי בהיקף זהה לכוח שהיה במלחמת העצמאות, שהוחלף אחת לשבועיים בסיוע האו"ם.

 

מקורות:

לוי (לויצה), י', תשעה קבין: ירושלים בקרבות מלחמת העצמאות, תל-אביב, 1986.

נתוני קרב: ירושלים, הר הצופים
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: הרי יהודה
מתאריך: 20 במאי 1948
עד תאריך: 21 במאי 1948
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

עדות יצחק (לויצה) לוי

סגן מפקד גדוד חי"ש מוריה, שהיה אחראי על מרחב צפון ירושלים במהלך הפלישה הירדנית:

בשעות הערב התקשר מפקד ההר [שמואל פרודובסקי] עם קלשון צפון [יצחק לוי] ותיאר את מצבם. השיחה התנהלה אתנו, בשפה הרוסית. הבהרנו למפקד ההר כי הפקודה היא לאזור כוח ולהילחם עד הכדור האחרון [...] ציינו בפניו את הודעת המטה הכללי בדבר עמידת אנשינו בכיכר מנדלבוים וביישובי הנגב [...] הזכרנו לו את גורל מגיני גוש-עציון, לאחר שנכנעו. אין למגיני ההר ברירה אלא להילחם בעוז רוחם אם ברצונם להישאר בחיים. שיחה דרמטית זאת, שלה הסכיתו כל המפקדים על ההר, הביאה לשינוי בהלוך-הרוחות שם [...]

אתרי קרבות נוספים בירושלים בשלב בלימת הפלישה

ירושלים, אבו טור ירושלים, אבו טור ירושלים, אבו טור ירושלים, אבו טור ירושלים, אוגוסטה ויקטוריה ירושלים, בית וגן ירושלים, בית ישראל ירושלים, בית צפאפא ירושלים, הר ציון ירושלים, הר ציון ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, מאה שערים ירושלים, מוסררה ירושלים, מוסררה ירושלים, מוסררה ירושלים, מוסררה ירושלים, מנזר נוטרדם ירושלים, מנזר נוטרדם ירושלים, שיח ג'ראח ובית הספר לשוטרים ירושלים, שיח' ג'ראח ירושלים, שיח' ג'ראח ירושלים, שיח' ג'ראח ירושלים, שיח' ג'ראח ירושלים, שיח' ג'ראח ובית הספר לשוטרים ירושלים, שער יפו חזרה אל ירושלים בשלב בלימת הפלישה

חיפוש חדש