טנטורה

אודות הקרב

טנטורה [כיום דור/נחשולים] היה כפר ערבי גדול על חוף הים, המצוי כ-5 קילומטרים מצפון מערב לזיכרון יעקב. כשבוע לאחר סיום המנדט, הוחלט לכבוש את הכפר, ובכך לבודד את הכפרים הערביים במישור החוף מגישה לים, ולמנוע הטרדה של התחבורה על כביש החוף הסמוך לכפר. ניסיונות קודמים לשכנע את מנהיגי הכפר להיכנע לא צלחו. ההתקפה, הקרויה 'מבצע נמל', נקבעה לליל ה – 23/22 ע"י גדוד 33 וכוחות סיוע מגדוד 34, מחטיבת אלכסנדרוני. במקביל לפעילות בכפר, ספינת חיל הים נשלחה לחסום את נתיבי התנועה הימיים לכפר. הערכות המודיעין היו שהכפר מוגן ע"י כ-100 לוחמים מקומיים. 

הכפר הותקף לאחר חצות במקביל משלושה כיוונים. פלוגה א' תקפה מכיוון צפון, מאזור אל בורג' [תל דור]. פלוגה ב' תקפה ממזרח את בית הספר, המצוי ליד מסילת הרכבת וחלקה שימש כעתודה. פלוגה ג' תקפה מדרום. פלוגה א' הצליחה לתפוס את חלקו הצפוני של הכפר לאחר התנגדות מועטה, והמשיכה בטיהור הכפר כלפי דרום. פלוגה ב' תפסה את בית הספר, והחליפה אש עם מגני הצד המזרחי של הכפר. באותו הזמן פלוגה ג' נתקלה בעיקר ההתנגדות מדרום לכפר. הקרב נגמר בשעה 7:30, ובשעה 9:00 הכוח סיים לטהר את סביבותיו. לאחר הקרב הכפר נותר ללא תושבים. כ-1000 מתושביו הועברו לכפר הסמוך פורדיס ביוזמת אנשי זיכרון יעקב, ומרביתם הועברו לאחר מכן לטול כרם ולאחר מכן למחנות פליטים בסוריה. במהלך הקרב נהרגו 13 מלוחמי חטיבת אלכסנדרוני, הרוג נוסף על ספינת חיל הים 'כריש' נהרג בשוגג מאש כוחותינו.

שנים לאחר הקרב הועלתה טענה מחקרית על טבח בתושבי הכפר טנטורה, שהוכחה כלא מבוססת ושגויה.

מקורות:

גלבר, י', קוממיות ונקבה, אור-יהודה, 2004.

טל, א', מבצעי חיל הים במלחמת העצמאות, הוצאת עמותת חיל הים, 2002. (מהדורה שניה)

ריבלין, ג' וסיני, צ', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

נתוני קרב: טנטורה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: חוף כרמל
תאריך: 23 במאי 1948
שם מקום כיום: דור
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות מפקד פלוגה א' מגדוד 33:

בחצותנו את מסילת הברזל הבחינו בנו יושביהם והחלו בורחים. עצרתי את הפלוגה ושלחתי כיתה קדימה. זו התקרבה אל החושות ופתחה באש, בהניסה את מותר יושביהן. אותה שעה ניתכו עלינו היריות הראשונות מן הרכס. נראה שהיריות אל החושות שימשו אזהרה לאויב ונתנו לו שהות להתארגן ולפתוח באש לעברנו
(מתוך: ריבלין, ג' וסיני, צ', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964. עמ' 226)

תמונות

טנטורה | 

טנטורה | 

טנטורה | 

אתרי קרבות נוספים בחוף כרמל בשלב בלימת הפלישה

חיפוש חדש