משלטי ג'נין (מערב)

אודות הקרב

ג'נין היא עיר ערבית בצפון השומרון, כ-17 ק"מ מדרום לעיר עפולה. ב-1 ביוני צה"ל פתח במבצע 'יצחק', במטרה להשתלט על העיר וסביבותיה, ולמנוע חבירה בין הצבא העיראקי בשומרון לבין צבא ההצלה בנצרת. בתוך כך, תוכננה התקפה משולבת של החטיבות גולני וכרמלי. לקראת תקיפת העיר, חטיבת כרמלי תוכננה לתפוס משלטים מדרום מזרח ודרום מערב לג'נין, השולטים על העיר בתצפית ובאש. במסגרת המבצע הוטל על גדוד 21, בפיקודו של דב צסיס, להשתלט על שני משלטים במערב ודרום מערב העיר בליל ה -3/2 ביוני. הגדוד תפס את היעדים במהלך הלילה, והמתין להתקפת העיר.

משעות בוקר ה-3 ביוני, כוחות גדוד 21 הותקפו במקביל ממספר כיוונים, באש מקלעים, צליפות ומרגמות. בשעה 8:30 מרגמות פגעו במפקדת הגדוד, הרגו את סגן מפקד הגדוד ופצעו את המג"ד. שעה לאחר מכן החלה התקפה מכיוון דרום של כוחות עיראקיים רבים על המשלטים המערביים, ובמקביל הותקפו גם מהכפר בורקין, ממערב לעיר. שתי ההתקפות הסבו לגדוד נפגעים רבים, ובשעה 11:30 החלה נסיגה לא מוסדרת מהמשלט בדרום מערב העיר (נ.ג. 336). שהתפתחה למנוסה של כלל הגדוד. חלק מהגדוד נסוג לעבר המשלטים במזרח העיר, וחלק לכיוון צפון, מהם היו לוחמים שנכנסו למארב עיראקי ונהרגו. בשעות הערב, נכנס לעיר כוח עתודה משוריין מגדוד 13, בניסיון לחלץ הרוגים ופצועים. כלל אבדות צה"ל בקרב על ג'נין היו 34 הרוגים ו-89 פצועים, הרוב המוחלט מלוחמי גדוד 21.

מקורות:

אשל, צ', חטיבת "כרמלי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

לסלוי, א', "הקרב על ג'נין" בתוך: המלחמה המעצבת הראשונה, בן-שמן, 2018. עמ' 85-65.

עופר, פ', "הקרב על ג'נין במלחמת העצמאות" בתוך: עלי זית וחרב י"ב, רמת-אפעל, 2012. עמ' 163-130.

עציוני, ב', אילן ושלח: דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: משלטי ג'נין (מערב)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: צפון השומרון
מתאריך: 03 ביוני 1948
עד תאריך: 04 ביוני 1948
שם מקום כיום: ממערב לג'נין
סוג קרב: כיבוש והגנה

עדויות מהקרב

עדות הלוחם יעקב פונדק,

מפקד פלוגה ב', גדוד 21:

בין 9:00 ו-10:00 לערך התחלנו לראות תנועה לעברנו של עשרות מכוניות שנעו על הכביש מצד שכם. עם כלי הנשק שבידינו לא יכולנו לעשות דבר נגד הכוח הזה...

תמונות

משלטי ג'נין (מערב) | 

משלטי ג'נין (מערב) | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת צבא עיראק בצפון השומרון

חיפוש חדש