משלטי ג'נין (מזרח)

אודות הקרב

ג'נין היא עיר ערבית בצפון השומרון, כ-17 ק"מ מדרום לעיר עפולה. ב-1 ביוני צה"ל פתח במבצע 'יצחק', במטרה להשתלט על אזור ג'נין, ולמנוע חבירה בין הצבא העיראקי בשומרון לבין צבא ההצלה בנצרת. בתוך כך, תוכננה התקפה משולבת על העיר וסביבותיה על ידי החטיבות גולני וכרמלי. לקראת תקיפת העיר, חטיבת כרמלי תוכננה לתפוס משלטים מדרום מזרח ומדרום מערב לג'נין, השולטים על העיר בתצפית ובאש. על גדוד 22, בפיקודו של אברהם פלד, הוטל להשתלט על  משלטים במזרח ובדרום העיר בליל ה -3/2 ביוני.

הגדוד החל את דרכו אל המשלטים בלילה, אך נתקל בדרך בחילופי אש עם משוריין עיראקי, ובהמשך התקרב מידי ונקלע לחילופי אש עם בתי העיר. שתיים מתוך שלושת הפלוגות הצליחו לתפוס את המשלטים שנקבעו להן במזרח העיר. הפלוגה השלישית, לא הצליחה לתפוס את המשלט המיועד לה, לאחר שנתקלה בירי, ומספר מלוחמיה נפצעו. לאחר שהמשלטים נתפסו, הגדוד ניסה להתחפר בהם, אך לא הצליח להתחפר באופן יעיל בשל אדמת הטרשים. בנוסף על תפיסת המשלטים הוטל על פלוגה ג' לחסום את ציר התנועה בדרום העיר, ולמקש אותו- אך הפלוגה לא הצליחה לעשות זאת עקב התנגדות אויב.

במהלך היום נערך קרב על בניין המשטרה, והתקפת אויב עזה על משלטי גדוד 21 במערב העיר. למרות זאת גדוד 22 נותר במשלטים, ולא סייע לקרבות. הגדוד נסוג בליל ה – 4/3, לאחר שחיפה על נסיגתם של חלק מחיילי גדוד 21, וסייע באיתור פצועים בשדה הקרב. בקרבות על המשלטים המזרחיים, נהרג לוחם אחד (ואולי יותר) ומספר נפצעו. כלל אבדות צה"ל בקרב על ג'נין היו 34 הרוגים ו-83 פצועים.

 

מקורות:

אשל, צ', חטיבת "כרמלי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

לסלוי, א', "הקרב על ג'נין" בתוך: המלחמה המעצבת הראשונה, בן-שמן, 2018. עמ' 85-65.

עופר, פ', "הקרב על ג'נין במלחמת העצמאות" בתוך: עלי זית וחרב י"ב, רמת-אפעל, 2012. עמ' 163-130.

עציוני, ב', אילן ושלח: דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: משלטי ג'נין (מזרח)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: צפון השומרון
מתאריך: 03 ביוני 1948
עד תאריך: 04 ביוני 1948
שם מקום כיום: ממזרח לג'נין
סוג קרב: כיבוש והגנה

עדויות מהקרב

עדות הלוחם אולק (אהרון קופרשטוק),

מפקד פלוגה ב', גדוד 22:

בין השעות 14:00 ו-15:00 החלו להסתער על הפלוגה מכיוון גבעה 137 כוחות אויב בגודל של פלוגה בערך. המק"ב שלנו פתח באש והם נסוגו ונעלמו. כעבור שעה ראיתי מאותו כיוון יחידה של כעשרים איש נעה אלינו. המק"ב קיבל פקודת אש אולם עיכבתיו ברגע האחרון כי נוכחתי לדעת שזוהי יחידה משלנו. היתה זו קבוצה של חיילים מגדוד 21..

תמונות

משלטי ג'נין (מזרח) | 

משלטי ג'נין (מזרח) | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת צבא עיראק בצפון השומרון

חיפוש חדש