ח'רבת ח'רובה

אודות הקרב

ח'רבת חרובה מצויה כשני קילומטרים מצפון לעיר ג'נין. מדרום לח'רבת מצוי ואדי ח'רובה, אותו חוצה גשר כחלק מכביש עפולה-ג'נין. ב-1 ביוני צה"ל פתח במבצע 'יצחק', במטרה להשתלט על אזור ג'נין, ולמנוע חבירה בין הצבא העיראקי בשומרון לבין צבא ההצלה בנצרת. בתוך כך, תוכננה התקפה משולבת על העיר וסביבותיה של החטיבות גולני וכרמלי. חטיבת כרמלי תוכננה לתפוס משלטים מדרום מזרח ודרום מערב לג'נין, וחטיבת גולני לפתוח את דרך עפולה - ג'נין, לקראת התקפת העיר.

בסוף חודש מאי גדוד 13 השתלט על מספר כפרים מצפון לג'נין, על כביש עפולה ג'נין, כהכנה לתקיפת העיר. ח'רבת חרובה, משלטים בסביבתה והגשר היו היעדים האחרונים שנותרו לתקיפה בגזרה זו בטרם התקפת ג'נין. בליל ה-3/2 ביוני נשלחו שני כוחות מהגדוד לכיבוש המשלטים מצפון לגשר. שני המשלטים נלקחו כמעט ללא התנגדות במהלך הלילה, אך עם שחר התגלתה עמדה נוספת, שהייתה מאוישת בכוח עיראקי ולא טוהרה, וזו נכבשה עם בוקר.

 בשעות הבוקר החל לנוע טור משוריין על כביש עפולה-ג'נין, לעבר המשלטים שזה עתה נתפסו. הכוחות במשלטים היו צריכים להמשיך ולכבוש את הגשר, אך כוח מהטור המשוריין טעה בדרכו והמשיך בנסיעה על הגשר. כוח זה נתקל בעמדה עיראקית שפתחה בירי על כלי הרכב. בתגובה לירי, נוסעי הרכב זרקו רימונים על העמדה, הותירו את הרכב על הגשר וברחו. במקביל, הלוחמים העיראקים גם ברחו – והגשר נתפס. מהלך זה פתח את הדרך להתקפת חטיבת כרמלי על ג'נין.

 

מקורות

אשל, צ', חטיבת "כרמלי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

לסלוי, א', "הקרב על ג'נין" בתוך: המלחמה המעצבת הראשונה, בן-שמן, 2018. עמ' 85-65.

עופר, פ', "הקרב על ג'נין במלחמת העצמאות" בתוך: עלי זית וחרב י"ב, רמת-אפעל, 2012. עמ' 163-130.

עציוני, ב', אילן ושלח: דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: ח'רבת ח'רובה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: צפון השומרון
תאריך: 03 ביוני 1948
שם מקום כיום: מצפון לג'נין
סוג קרב: כיבוש

תמונות

ח'רבת ח'רובה | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת צבא עיראק בצפון השומרון

חיפוש חדש