גשר

אודות הקרב

גשר [כיום גשר הישנה] היה קיבוץ ספר עברי בצפון עמק בית שאן, כשמונה קילומטרים מדרום ליישובי עמק הירדן. ממערב לקיבוץ הייתה גבעה תלולה וארוכה, שנקראה גבעת הגמל, ומדרום לקיבוץ בניין משטרה בריטי מדגם 'מצודת טיגארט'. בבוקר ה-15 במאי נפתחה מתקפה משולבת עיראקית וסורית על גזרת עמק הירדן וגשר. משעות הבוקר החלה הפגזה ארטילרית על הקיבוץ ועל בניין המשטרה. למחרת, הכוח העיראקי ערך מתקפה כושלת על המשטרה והקיבוץ, והתבסס ממערב, מדרום וממזרח להם.

עם שחר ה-17 במאי נפתחה ארטילרית נוספת בליווי מקלעים על הקיבוץ והמשטרה. הצבא העיראקי התמקם על המשלט העיקרי בגבעת הגמל ומשם הפגיז במרגמות את הקיבוץ והמשטרה, במקביל נצפו משוריינים עיראקים מתאספים לקראת מתקפה על המשטרה.

בשעות אחר הצהריים התקדמו 21 משוריינים לעבר המשטרה, ובמקביל החלה התקפה רגלית מכיוון גבעת הגמל. הכוח במשטרה החל בירי מרגמות לעבר העמדות העיראקיות על גבעת הגמל, והיתר המתינו עם הירי להתקרבות התוקפים. בשעות ערב החלה התקפת המשוריינים, שנבלמה באש המגנים. כמה משוריינים התקרבו לבניין המשטרה ונפגעו מבקבוקי תבערה 'מולטוב'. במהלך הקרב, שני חיילים עיראקיים הגיעו בחסות משוריין לשער המשטרה ופוצצו אותו. המשוריין נפגע מבקבוק מולטוב ועלה באש. ניסיון עיראקי לארגן התקפת חי"ר נוספת לא צלח, ובהמשך הערב המשוריינים נסוגו. בקרבות ה-17 במאי ארבעה מלוחמי גשר נפצעו.

 

מקורות

עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

ללא שם מחבר, ימי גשר, הוצאת גשר, 1958.        

נתוני קרב: גשר
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: עמק הירדן
תאריך: 17 במאי 1948
סוג קרב: הגנה

תמונות

גשר | 

גשר | 

גשר | 

גשר | 

גשר | 

גשר | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת צבא עיראק בגשר

חיפוש חדש