בלימת צבא עיראק בגשר

אודות המבצע

אשכול זה כולל את הקרבות בגזרת קיבוץ גשר לבלימת הפלישה של צבא עיראק.

חיל המשלוח מצבא עיראק החל להתארגן באפריל 1948 לקראת פלישה לארץ ישראל עם סיום המנדט הבריטי (15 במאי 1948). הגזרה שהוקצתה לפלישת הכוח מעיראק הייתה בצפון השומרון. יעד הפלישה הראשון היה הגשר מעל נהר הירדן הסמוך למפעל החשמל בנהריים ולקיבוץ גשר. מכאן היו הכוחות אמורים להתקדם מערבה בציר העמקים לכיוון חיפה. 

הכוח העיראקי היה בסדר גודל של אוגדה ובו חטיבת חיל רגלים, חטיבה ממוכנת, גדוד שריוניות וכוחות מסייעים. 

על קיבוץ גשר וסביבתו הגנו לוחמים מחטיבת גולני, בהם גם חברי הקיבוץ.

ב-15 במאי 1948 פוצצו חבלני גולני את הגשר שמעל הירדן, אולם הצבא העיראקי הצליח לבנות גשר חלופי ולכבוש את גבעת הגמל, ששולטת על קיבוץ גשר ממערב. 

ביומיים הבאים תקפו העיראקים את הקיבוץ ואת מבנה המשטרה הבריטית הסמוך אליו, אולם הם נהדפו. במקביל תקפו העיראקים את כוכב אל-הווא (כיום - כוכב הירדן), רכס ההר שממערב לקיבוץ גשר, אולם גם משם הם נהדפו. 

ב-23 במאי חדלו העיראקים מניסיונם לכבוש את קיבוץ גשר. כוחותיהם עזבו את הגזרה ועברו דרומה אל גשר דמיה, גשר על הירדן ממזרח לשכם. משם חדרו הכוחות אל השומרון, מרחב שהיה בשליטה ערבית מלאה, ולחמו נגד צה"ל בקרבות ג'נין ובקרבות באזור השרון.

בלימת צבא עיראק בגשר
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב: עמק הירדן
מתאריך: 15 במאי 1948
עד תאריך: 28 במאי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת גולני,

כוח צה"ל בבלימת צבא עיראק בגשר

חטיבת גולני

חטיבת גולני, חטיבה 1, הוקמה ב-28 בפברואר 1948, לאחר פיצול החטיבה המרחבית לבנוני. מפקדה הראשון היה משה (מונטג) מן. החטיבה הופקדה על החזית הצפון מזרחית: הגליל המזרחי, עמק הירדן ואצבע הגליל.

אתרי הקרבות בבלימת צבא עיראק בגשר

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש