ביר עסלוג'

אודות הקרב

ביר עסלוג' [כיום אזור 'באר משאבים'] היה צומת דרכים מרכזי בנגב, שבקרבתו שכן כפר בדואי קטן, מחנה צבאי ותחנת משטרה בריטית. לאחר סיום המנדט הבריטי, הצבא המצרי השתלט על הצומת, הכפר ובניין המשטרה. לקראת כניסת ההפוגה (הראשונה) לתוקף, הוחלט לתקוף את ביר עסלוג', ובכך להקשות על משלוח תגבורת ואספקה לצד המזרחי של המערך המצרי בצפון הנגב. ההתקפה תוכננה בליל ה-11/10 על ידי הגדוד השמיני של חטיבת הנגב. הכוח התוקף, בפיקוד סגן מפקד הגדוד נמרוד לויטה, כלל שתי פלוגות מוקטנות, מחלקת משוריינים, מחלקת ג'יפים וכוח סיוע.

ההתקפה תוכננה במקביל מדרום ומצפון. בדרך אל היעד, ג'יפ' מכוח החסימה הדרומי נתקל במוקש, שהרג שלושה מרוכביו ופצע לוחם אחד. ההתקפה על היעד החלה בשעה 5:15 באש מקלעים ומרגמות, ולאחר כרבע שעה הכוחות החלו להתקדם, מחלקה אל המשטרה ומחלקה אל הכפר. במהלך ההשתלטות על בניין המשטרה, פוצץ מרחוק מטען בתוך המשטרה, שהרג אחד עשר לוחמים ופצע חמישה. המחלקה השנייה השתלטה על הכפר וטיהרה אותו תוך כשעה וחצי, לאחר התנגדות קלה, שהסבה לכוח הרוג ופצוע.

כוחות הפלמ"ח התבססו בביר עסלוג' מתוך כוונה לחסום את התנועה המצרית צפונה. אולם במהלך ההפוגה המצרים סללו דרך עוקפת לעסלוג', ובכך ביטלו את החסימה.

מקורות:

כהן, א, כהן, מ' ומנדלסון, ע', חטיבת הנגב במלחמת העצמאות, הוצאת המחברים, 2011.

נתוני קרב: ביר עסלוג'
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: צפון הנגב
תאריך: 11 ביוני 1948
שם מקום כיום: צומת משאבים
סוג קרב: כיבוש

תמונות

ביר עסלוג' | 

ביר עסלוג' | 

ביר עסלוג' | 

ביר עסלוג' | 

ביר עסלוג' | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הצבא המצרי בצפון הנגב, גזרת הציר המרכזי

חיפוש חדש