נגבה

אודות הקרב

קיבוץ נגבה, שהוקם בשנת 1939, היה ישוב ספר עברי, המצוי כשני קילומטרים מצפון לכפר הערבי עיראק סוידאן [כיום שדה יואב], בקרבת כביש מג'דל [אשקלון] – חברון [כיום כביש 35]. מה - 21 במאי הקיבוץ הוטרד ע"י כוח של חיל המשלוח המצרי וכוחות ערביים מקומיים. בעקבות כך, בסוף חודש מאי שופרו ביצורי הקיבוץ, פונו ממנו כוחות ללא לוחמים והוצבו בו שתי מחלקות מגדוד 53. בבוקר ה-2 ביוני תקף את הקיבוץ כוח מצרי, שכלל טנקים, משוריינים וחי"ר עם סיוע ארטילרי ואווירי.

ההפגזה הארטילרית החלה בליל ה-2/1 ביוני ובחסותה התאסף כוח גדול לתקיפת הכפר. ההתקפה החלה עם שחר מכיוון דרום מערב והתעצמה עד השעה 7:00. המצרים תקפו באופן שיטתי את עמדות ההגנה ההיקפיות. בשעה 10:30 טנק אחד הצליח לפרוץ את גדרות הקיבוץ ועלה על אחת מהעמדות, אך נבלם ע"י מגיני הקיבוץ. בשלב זה הכוח המצרי הותקף מכיוון צפון ע"י פלוגת הג'יפים 'חיות הנגב' מחטיבת הנגב, בפיקודו של שמעון בומזה. לאור ההתקפה מהאגף המצרים פתחו בנסיגה. בקרב זה נהרגו שמונה ממגני נגבה ואחד עשר נפצעו, אבדות המצרים הוערכו בכ-100 הרוגים. משלב זה ועד סוף מלחמת העצמאות קיבוץ נגבה הפך להיות אחד ממוקדי הלחימה עם הצבא המצרי, שנערך מדרום לו.  

מקורות

איילון, א', חטיבת "גבעתי" מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

ללא שם מחבר, קול נגבה - יומן קרבות תש"ח , הוצאת הקיבוץ 1979. (הדפסה שניה)

פונדק, י' ואחרים, גדוד 53 (הפרברים) בחטיבת גבעתי: מלחמת העצמאות-תש"ח, תל-אביב, 2006.

נתוני קרב: נגבה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 02 ביוני 1948
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

עדות ישראל כרמי,

מפקד כוח הג'יפים של חטיבת הנגב:

...שמעון אבידן פנה אלי ובקשני, מחמת המצב הקשה ביותר שנוצר כרגע בנגבה, המותקפת קשות ע"י המצרים, לשלוח יחידת ג'יפים ולהטיל עליה לחדור מיד לאגפו של האויב וע"י כך לשבש את קצב התקפתו הנמרצת על נגבה...
(מתוך: איילון, א', חטיבת "גבעתי" מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963. עמ' 73)

תמונות

נגבה | 

נגבה | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הצבא המצרי במישור החוף הדרומי, גזרת הציר הפנימי

חיפוש חדש