ג'ולס (מחנה)

אודות הקרב

ג'וליס [כיום צומת הודיה] היה כפר ערבי במישור החוף הדרומי, המצוי כ-3 ק"מ מצפון מערב לקיבוץ נגבה. בסמוך לכפר היה מחנה צבאי בריטי נטוש. מה-21 במאי קיבוץ נגבה הותקף באופן תדיר ע"י הצבא המצרי וכוחות ערביים מקומיים. הקיבוץ הפך להיות חלק מחזית הישוב אל מול חיל המשלוח המצרי. לאור תקיפות הקיבוץ הוחלט לתגבר את הכוח הלוחם בו, ולהשתלט על מחנה ג'וליס בליל ה-28/7. תפיסת המחנה פתחה נתיב למשלוח תגבורת ואספקה לקיבוץ, והגנה עליו מתקיפה מאזור מערב.

הכוח הפושט כלל את פלוגה ג', בפיקודו של יוסף (יוש) הרפז, מגדוד 51 של חטיבת גבעתי. הכוח הגיע אל המחנה לאחר חצות, התבצר בחלק מהמחנה והסווה את עצמו, והציב כוח תצפית במשלט סמוך. מחלקת משוריינים מפלוגה ד' פשטה על הכפר הסמוך, ונתקלה בהתנגדות קלה.

כוח החי"ר נותר במחנה בעמדות מוסוות. בהמשך היום הגיע כוח משוריין מצרי אל תוך המחנה, ונסוג לאחר שנפתחה עליו אש. למחרת כוח ערבי מקומי התקרב אל המחנה, עלה על מוקש, ונפגע מאש הכוח. חיילי גבעתי פינו את המחנה בערב ה-30 במאי. בהמשך מלחמת העצמאות נגבה המשיכה להיות אחד ממוקדי הלחימה בגזרה, והכפר ומחנה ג'וליס נתפסו שוב ע"י כוחות צה"ל.

מקורות:

איילון, א', חטיבת "גבעתי" מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

פונדק, י' ואחרים, גדוד 53 (הפרברים) בחטיבת גבעתי: מלחמת העצמאות-תש"ח, הוצאת ירון גולן, תל-אביב, 2006.

 

נתוני קרב: ג'ולס (מחנה)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
מתאריך: 28 במאי 1948
עד תאריך: 29 במאי 1948
שם מקום כיום: ממזרח לצומת הודיה
סוג קרב: תפיסה ללא קרב

עדויות מהקרב

עדות יוסף (יוש) הרפז,

מפקד פלוגה ג' בגדוד 53 של חטיבת גבעתי.

המשכנו בהתבצרות גם ביום, אך בזהירות כדי לא להתגלות. תשומת לב רבה הוקדשה להסוואה. בין השאר ניתנו הוראות לפזר את החול שלפני העמדות ולא לנוע גלויים בשטח.... משהגיעו שריוני האויב עד לטווח של 300 מטר מעמדותינו נתתי את פקודת האש. הללו הופתעו מעצמת אישנו, הסתתרו מאחורי בתים שבדרום המחנה וכעבור כחמש עשרה דקות הסתלקו....
(מתוך: איילון, א', חטיבת "גבעתי" מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963. עמ' 62 – 63)

תמונות

ג'ולס (מחנה) | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הצבא המצרי במישור החוף הדרומי, גזרת הציר הפנימי

חיפוש חדש