רמלה

אודות הקרב

רמלה הייתה עיר ערבית על הדרך הראשית מיפו לירושלים. במהלך מלחמת העצמאות העיר שמשה כמוקד לפעילות של כנופיות ערביות וצבא ההצלה כנגד תחבורה והתיישבות יהודית באזור וכנגד כוחות המגן העבריים. באמצע מאי הוטל על כוחות אצ"ל להטריד את העיר הערבית, ובכך לרתק כוחות אויב לעיר על מנת להקל על הניסיונות לפתיחת הדרך לירושלים. בין ה-16 ל-20 במאי האצ"ל ערך מספר ניסיונות לא מוצלחים להשתלט על צפון העיר, שהסבו לו הרוגים ופצועים רבים.

לאחר שחטיבת גבעתי השתלטה על מחנה סרפנד [צריפין, כיום מחנה ידין], הוטל על גדוד 54, בפיקוד צבי צור (צ'רה), לסייע לאצ"ל בהטרדת רמלה. בפועל, האצ"ל הפסיק בפעולות יזומות על העיר רמלה, לאור האבדות הרבות שספג.

 בין ה-22 ל-29 במאי גדוד 54 ערך מספר סיורים אלימים ופשיטות בדרום מערב העיר. ב-22 במאי הצליחה פלוגה, בפיקוד אריה קוצר, להשתלט לזמן קצר על שדה תעופה בדרום העיר, ולאחר מכן פשטה על בתים בדרום העיר וחיבלה בהם. ב-26 במאי פלוגתו של קוצר הטרידה את בתי דרום העיר ומיקשה את דרכי העפר בדרום וממזרח לעיר.

מקורות:

איילון, א', חטיבת "גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959. 

גשור, ב', "קרבות האצ"ל ברמלה במלחמת העצמאות", בתוך: עלי זית וחרב ט"ז, רמת-אפעל, 2016.

נתוני קרב: רמלה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: גזרת מישור החוף
מתאריך: 22 במאי 1948
עד תאריך: 29 במאי 1948
סוג קרב: כיבוש

תמונות

רמלה | 

רמלה | 

רמלה | 

רמלה | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הצבא המצרי בגזרת ציר החוף

אסדוד אסדוד אסדוד אסדוד (גשר) אסדוד (גשר) אסדוד (תחנת הרכבת) בארות יצחק בארות יצחק בארות יצחק בדרך לכפר דרום בית ג'רג'א בית דראס בית חאנון בית חאנון גבעה 69 גבעה 69 דיר סניד דיר סניד (גשר) וילהלמה יד מרדכי יד מרדכי יהודיה (עבאסייה) כביש רפיח- ח'אן יונס כפר דרום מג'דל ניצנים ניצנים נירים סאפריה סמסם סרפנד סרפנד אל עמר עזה (שדה תעופה) רמלה רמלה רמלה רמלה חזרה אל בלימת הצבא המצרי בגזרת ציר החוף

חיפוש חדש