אסדוד

אודות הקרב

אסדוד [כיום אזור תל אשדוד] הייתה עיירה ערבית בדרום מישור החוף. מאמצע מאי 1948 הצבא המצרי התבסס באזור מישור החוף הדרומי וצפון הנגב, והחל בהתקפת יישובי ספר יהודיים. ב-28 במאי הצבא המצרי התקדם לעבר העיירה אסדוד והתבסס בה. צה"ל ניסה לבלום את התקדמות הצבא המצרי בליל ה-31/30 במאי ולהשתלט על הכפר בליל ה-3/2 ביוני (מבצע 'פלשת') ללא הצלחה.

בליל ה-8/7 ביוני תוכננה חטיבת גבעתי לנסות שוב להשתלט על חלק מהכפר אשדוד לצורך יצירת חיץ (טריז) בין המערך המצרי באזור מג'דל [אשקלון] ואסדוד. בפעולה זו הוטל על גדוד 52 לתפוס חלק מהכפר אסדוד, ועל גדוד 53 לתפוס את גבעה 69, כשבמקביל כוח מחטיבת הנגב יתקוף בפעולת הסחה את תחנת הרכבת מצפון לכפר.

בפועל, כוח ההסחה, בפיקוד יוחנן זריז, לא תקף את תחנת הרכבת. הוא נתגלה בדרך ליעד, פוצץ מצבור תחמושת בקרבתו ונסוג. הכוח מגדוד 52 תפס את חלקו הדרומי של הכפר, שבו לא נמצאו חיילי אויב ותושביו ברחו. בשלב זה התברר שריכוזי הצבא המצרי מצויים מצפון לכפר, וכשנודע שהפעולה בגזרה הצפונית לא בוצעה הוחלט להסיג את הכוח מהכפר. במקביל, הכוח מגדוד 53, בפיקוד יוסף גבע, תפס את גבעה 69 בהצלחה.

מקורות:

אילון, א', חטיבת ,,גבעתי" מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

חשביה, א' (עורך), עד הלום – סיפורו של גדוד 53, חטיבת "גבעתי" תש"ח, תל-אביב, 2005. 

כהן, א', כהן, מ' ומנדלסון, ע', חטיבת הנגב במלחמת העצמאות, הוצאה עצמית, 2011. 

 

נתוני קרב: אסדוד
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 08 ביוני 1948
שם מקום כיום: תל אשדוד
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

דוח מסכם של נחום שריג,

מפקד החטיבה:

הכוח שהיה צריך לבצע את המאמץ העיקרי (הכוח הפורץ) יצא ב-24.00 מברקה לעבר תחנת הרכבת....לאחר חציית הואדי ובמרחק 200 מטר ממנו נתגלה הכוח לאוייב, אשר פתח עליו באש רובים. כיון שכך, ניסה הכוח לאגף את מוצב המצרי מצפון, אולם מיד לאחר שהחל לנוע צפונה, נפתחה עליו מכיוון זה אש רובים ומקלע. ...
(מתוך: חטיבת גבעתי מול הפולש המצרי עמ' 172)

תמונות

אסדוד | 

אסדוד | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הצבא המצרי בגזרת ציר החוף

אסדוד אסדוד אסדוד (גשר) אסדוד (גשר) אסדוד (תחנת הרכבת) בארות יצחק בארות יצחק בארות יצחק בדרך לכפר דרום בית ג'רג'א בית דראס בית חאנון בית חאנון גבעה 69 גבעה 69 דיר סניד דיר סניד (גשר) וילהלמה יד מרדכי יד מרדכי יהודיה (עבאסייה) כביש רפיח- ח'אן יונס כפר דרום מג'דל ניצנים ניצנים נירים סאפריה סמסם סרפנד סרפנד אל עמר עזה (שדה תעופה) רמלה רמלה רמלה רמלה רמלה חזרה אל בלימת הצבא המצרי בגזרת ציר החוף

חיפוש חדש