קדס

אודות הקרב

קדס [הסמוך לתל הארכיאולוגי קדש] היה כפר ערבי מוסלמי באצבע הגליל, בקרבת הכפר מלכיה. לקראת סיום המנדט הבריטי ופלישת צבאות ערב, הוטל על הגדוד הראשון, בפיקוד דן לנר, של חטיבת יפתח להשתלט על רכס מלכיה, בכדי למנוע פלישה אפשרית לאצבע הגליל, ולהסיר את איום התקיפה מרמות נפתלי ומנרה. האויב בקרבת מלכיה כלל את גדוד הירמוך השני של צבא ההצלה, יחידות מתנדבים ויחידות מצבא לבנון.

הגדוד הראשון טיפס לעבר מלכיה לקראת עלות השחר בליל ה – 15/14 במאי. פלוגה ב', בפיקודו של אסף שמחוני, נשלחה לעבר הכפר קדס ותפסה אותו. במקביל, פלוגה א' נשלחה לכבוש את מלכיה ופלוגה ד' את המחנה הצבאי הבריטי בקרבתו. הגדוד ניתקל בהתנגדות אויב עיקשת באזור הכפר מלכיה, שאילצה אותו לסגת מרכס מלכיה בשעות הערב. חצי מפלוגה ב' סייעה בריתוק כוחות האויב בזמן נסיגת פלוגה א' וד' ולאחר מכן נסוגה בעצמה. יתר הפלוגה נערכה באזור תל קדש, ונסוגה ב-16 במאי. האש על חיילי הפלמ"ח לא פסקה גם במהלך הנסיגה, כשהנסוגים נאלצו לרדת בתוואי שטח קשה וחשוף לירי. בסיום הנסיגה, כיממה לאחר תחילת הקרב, היו לגדוד הראשון 25 הרוגים וכ-100 פצועים. רבים מבין אלו נותרו בשטחי הקרב כנעדרים ואותרו לאחר מכן. שבועיים לאחר מכן נערך ניסיון נוסף לכבוש את הכפר מלכיה וסביבותיו.

מקורות

אלון, י', בתחבולות מלחמה: סוגיות בענייני בטחון, תל-אביב, 1990.

ללא שם מחבר, יפתח אחוזת המלחמה: סיפורה של חטיבת יפתח פלמח, בת-ים, 1970.

סלע, א', ""צבא ההצלה" בגליל במלחמת 1948" בתוך: קדיש, א' (עורך), מלחמת העצמאות תש"ח-תש"ט דיון מחודש (א'). תל-אביב, 2004. עמ' 268-207.

עופר, ז' ועופר, ת', הגדוד הראשון: גדוד "העמק" ממטולה ועד הנגב, הוצאת קבוצת חברי הגדוד הראשון – פלמ"ח, 2007.

נתוני קרב: קדס
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: אצבע הגליל
מתאריך: 15 במאי 1948
עד תאריך: 16 במאי 1948
שם מקום כיום: תל קדש
סוג קרב: כיבוש והגנה

תמונות

קדס | 

קדס | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הפלישה מלבנון באצבע הגליל

חיפוש חדש