נבי יושע (משטרה)

אודות הקרב

משטרת נבי יושע [כיום מצודת ישע/כח] הינה מבנה משטרה בריטי, המצוי על רכס הרי נפתלי ממערב לעמק החולה, כקילומטר וחצי מצפון למושב רמות נפתלי. המבנה נעזב ע"י הבריטים ב-15 באפריל ומיד נתפס ע"י כוחות ערביים מקומיים, שבהמשך הוחלפו ע"י צבא ההצלה. בשבוע שלאחר מכן, כוחות צה"ל ופלמ"ח ערכו שני ניסיונות כושלים לכבוש את המצודה, שהסתיימו באבדות קשות. ערב סיום המנדט הבריטי, המצודה אוישה ע"י מחלקת לוחמים סורים מצבא ההצלה. ב-15 במאי הוחלט במטה מבצע יפתח לערוך ניסיון נוסף לכבוש את המצודה, ובכך לשפר את השליטה באצבע הגליל, לקראת פלישה אפשרית של צבא ההצלה או כוחות לבנוניים לאזור.  

בליל ה - 16/15 נשלחה פלוגה ג', בפיקודו של ראובן נצר, מהגדוד הראשון של חטיבת יפתח, בליווי תותחי 20 מ"מ וחבלנים, להשתלט על המצודה. מבלי שהכוח ידע זאת, באותו ערב החלה נסיגה של כוח צבא ההצלה במצודה, ובפועל הייתה במצודה רק כיתת אויב אחת שחיפתה על הנסיגה. הקרב החל לפנות בוקר. לאורך היום חבלני הפלוגה ניסו לפרוץ את גדרות התיל המקיפות אותה, כשמדי פעם נתקלו באש אויב, והבחינו בתנועת שריוניות בסמוך למצודה. לאחר מספר שעות הכוחות הצליחו לחדור את הגדרות, אך לא היה להם מספיק חומר נפץ לפוצץ את קיר המצודה. ניסיונות לא מוצלחים לפיצוץ קיר המצודה נמשכו גם למחרת, וכללו ירי מטולי 'פיאט'. בשלב מסוים הבחינו חיילי הפלמ"ח שהמצודה ריקה, ונכנסו אליה ללא קרב. במהלך שהייתם במצודה החלה הפגזה ארטילרית שהרגה שניים מחיילי הפלוגה. חללים אלו היו האחרונים מבין 28 (כ"ח) לוחמים שנפלו בלחימה על המצודה, ועל כן המצודה קרויה מצודת כ"ח.   

מקורות

אלון, י', בתחבולות מלחמה: סוגיות בענייני בטחון, תל-אביב, 1990.

דקל, י', מצודת כח – רעות תחת אש, ירושלים, 2006. (מהדורה שניה)

ללא שם מחבר, יפתח אחוזת המלחמה: סיפורה של חטיבת יפתח פלמח, בת-ים, 1970.

סלע, א', ""צבא ההצלה" בגליל במלחמת 1948" בתוך: קדיש, א' (עורך), מלחמת העצמאות תש"ח-תש"ט דיון מחודש (א'). תל-אביב, 2004. עמ' 268-207.

רדאי, א', הגדוד השלישי – סיפורו של 'גדוד הגליל' בחטיבת הפלמ"ח יפתח במלחמת העצמאות, מקווה ישראל, 2014.

נתוני קרב: נבי יושע (משטרה)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: אצבע הגליל
מתאריך: 16 במאי 1948
עד תאריך: 17 במאי 1948
שם מקום כיום: מצודת כוח
סוג קרב: כיבוש

תמונות

נבי יושע (משטרה) | 

נבי יושע (משטרה) | 

נבי יושע (משטרה) | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הפלישה מלבנון באצבע הגליל

חיפוש חדש