מאלכיה

אודות הקרב

מלכיה [אל-מאליכיֵה, כיום קיבוץ מלכיה] היה כפר ערבי מוסלמי באצבע הגליל, הסמוך לאחד משלושת צירי התנועה המרכזיים ללבנון. בכפר ובסביבותיו נערכו קרבות עם צבא ההצלה והצבא הלבנוני במהלך חודש מאי. ב-29 במאי נכבש רכס מלכיה ע"י הגדוד הראשון של חטיבת יפתח, שהוחלף לאחר מכן ע"י פלוגה א', בפיקוד יוסי פוגל, מגדוד חי"ש 11 של חטיבת עודד.

ב-5 ביוני בשעה 12:00 הכפר הותקף ע"י כוח אויב משולב בן כשלושה גדודים, שהורכב מיחידות של צבא ההצלה, צבא לבנון וכוחות סיוע ארטילריה ואוויר סוריים. המתקפה נפתחה בהפגזה ארטילרית והפצצה מהאוויר, ולאחר כשעתיים החלה המתקפה הקרקעית. פלוגה א' הצליחה לבלום את התקדמותה של שיירה משוריינת מכיוון מערב. הקרב נמשך עד הערב והפלוגה נאלצה לסגת ממספר משלטים בסביבת מלכיה, לקראת נסיגה מהכפר. בשעה 19:30 האש פסקה. לקראת חצות, מפקד הפלוגה הכריז על נסיגה לעבר רמות נפתלי, לאחר שהושמדו ציוד ותחמושת שלא היה ניתן לקחת. בקרב זה נפלו 9 לוחמים, מהם שמונה מחיילי פלוגה א'. הכפר מלכיה נותר בידיים ערביות עד מבצע חירם באוקטובר 1948. על אף שרכס מלכיה נתפס בידי האויב, כוחות לבנוניים או צבא ההצלה לא התקדמו לעבר אצבע הגליל.

בקרב נהרגו תשעה לוחמים.

שמות הנופלים (רשימה חלקית): שמואל ברנשטיין, יעקב (דב) ליבוביץ, שרגא סליג, שמואל מולדבסקי, יצחק גליק, עמנואל קאלווארי, דב פרמט, שלמה קרון

מקורות:

גשור, ב', "חטיבה 9 במלחמת העצמאות", בתוך: מן, נ' (עורך), עלי זית י"ד, רמת אפעל, 2014.

נתוני קרב: מאלכיה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: אצבע הגליל
מתאריך: 05 ביוני 1948
עד תאריך: 06 ביוני 1948
שם מקום כיום: מלכיה
סוג קרב: הגנה

תמונות

מאלכיה | 

מאלכיה | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הפלישה מלבנון באצבע הגליל

חיפוש חדש