מאלכיה

אודות הקרב

מלכיה [אל-מאליכיֵה, כיום קיבוץ מלכיה] היה כפר ערבי מוסלמי באצבע הגליל, הסמוך לאחד משלושת צירי התנועה המרכזיים ללבנון. לקראת סיום המנדט הבריטי ופלישת צבאות ערב, הוטל על הגדוד הראשון, בפיקוד דן לנר, של חטיבת יפתח להשתלט על רכס מלכיה, בכדי לבלום פלישה אפשרית לאצבע הגליל, ולהגן על רמות נפתלי ומנרה. האויב בקרבת מלכיה כלל את גדוד הירמוך השני של צבא ההצלה, יחידות מתנדבים ויחידות מצבא לבנון.

הגדוד הראשון טיפס לעבר מלכיה לקראת עלות השחר בליל ה – 15/14 במאי. פלוגה ב' נשלחה לעבר הכפר קדס הסמוך ותפסה אותו, ופלוגות א' וד' לעבר מלכיה. על פלוגה א' הוטל לכבוש את הכפר ועל פלוגה ד' הוטל לכבוש את המחנה הצבאי הבריטי בקרבתו. בפאתי הכפר מלכיה כוחות פלוגה א' נתקלו באש חזקה, ובייחוד מיחידת שריוניות לבנוניות. מפקד הפלוגה, יצחק חופי ('חקה'), החליט לוותר על כיבוש הכפר ולחבור לפלוגה ד' מדרום לו. סמוך לשעה 7:00 ההתקפה גברה והתרחבה לאורך כל רכס מלכיה. עיקר הקרב היה על משלט הסמוך למלכיה והמחנה הצבאי. הקרב נמשך לאורך היום עם אבדות רבות לשני הצדדים. בשעה 16:00 מפקד הגדוד הכריז על נסיגה לעבר רכס נפתלי. הנסיגה נמשכה לאורך כשלוש שעות לאור התנגדות אויב עיקשת.

האש על חיילי הפלמ"ח לא פסקה במהלך הנסיגה, כשהנסוגים נאלצו לרדת בתוואי שטח קשה וחשוף לירי. בסיום הנסיגה, כ-24 שעות לאחר תחילת הקרב, היו לגדוד 25 הרוגים וכ-100 פצועים. רבים מבין אלו נותרו בשטחי הקרב כנעדרים ואותרו לאחר מכן. שבועיים לאחר מכן נערך ניסיון נוסף לכבוש את הכפר מלכיה וסביבותיו.

נופלים: בקרב זה נפלו עשרים וחמישה לוחמים (אריה אגיר, משה אלנקווה, בנימין בן-ציון, אברהם גור, שלמה דסואר, דוד זלצר, יצחק טולידאנו, משה טיכו, יוחנן יעקובי, הלל כנעני, יעקב לייזר, מנחם נימקובסקי, אליהו סטורמצ'ה, יהודה סלומון, אברהם פירסטנברג, אריה פאוקר, יששכר פסטרנק, נחום צוקרמן, חיים קופילביץ, שמעון קנבל, שלמה קרייר,חלוציאל רודוי, אסף רוזנבלום, דב רייניס, משה שעיו)

מקורות:

אלון, י', בתחבולות מלחמה: סוגיות בענייני בטחון, תל-אביב, 1990.

ללא שם מחבר, יפתח אחוזת המלחמה: סיפורה של חטיבת יפתח פלמח, בת-ים, 1970.

סלע, א', ""צבא ההצלה" בגליל במלחמת 1948" בתוך: קדיש, א' (עורך), מלחמת העצמאות תש"ח-תש"ט דיון מחודש (א'). תל-אביב, 2004. עמ' 268-207.

עופר, ז' ועופר, ת', הגדוד הראשון: גדוד "העמק" ממטולה ועד הנגב, הוצאת קבוצת חברי הגדוד הראשון – פלמ"ח, 2007.

נתוני קרב: מאלכיה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: אצבע הגליל
תאריך: 15 במאי 1948
שם מקום כיום: מלכיה
סוג קרב: הגנה

תמונות

מאלכיה | 

מאלכיה | 

מאלכיה | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת הפלישה מלבנון באצבע הגליל

חיפוש חדש