רמת הכובש

אודות הקרב

קיבוץ רמת הכובש, שהוקם בשנת 1927, מצוי במזרח השרון, במרחק כ-7 ק"מ מצפון מזרח לכפר סבא.הקיבוץ היה על הגבול המזרחי של הישוב היהודי באזור זה.אף שקיים קשר טוב יחסית עם הכפרים הערביים שסבבו אותו, הוא היה נתון להתקפות רבות במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט. מתחילת שנת 1948 האלימות כנגד תושבי הקיבוץ גברה. ב-29 במרץ הותקף הכביש המוביל לקיבוץ, ותושבים שעבדו בשדות. בעקבות כך אנשי הקיבוץ החלו לפטרל בשדות ובכביש.

ב-20 באפריל נפתחה אש על שתי חוליות סיור מדרום מזרח לקיבוץ. במהלך ההתקפה נהרגו 5 לוחמים. למקום נשלחה תגבורת של פלוגה מגדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני. הפלוגה איתרה מקבץ של לוחמי אויב ממזרח לקיבוץ ותקפה בסיוע משוריין. לאחר הקרב, הכוח פנה להשתלט על הכפר מיסכה, המצוי כקילומטר מדרום מערב לקיבוץ, וגירש את תושביו.

 

מקורות:

ריבלין, ג', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

ריבלין, ג', ימי רמה - פרקי רמת הכובש, תל-אביב, 1964.

נתוני קרב: רמת הכובש
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: שרון
תאריך: 20 באפריל 1948
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

על הקרב נכתב:

כנופית מרצחים התקיפה אתמול מן המארב קבוצה של חברי רמת הכובש ואנשי מגן שיצאה ביום ג' בבוקר להבטיח את העובדים בשדה הגובל עם אדמות קלקיליה. מיד הוחשה למקום תגבורת מאנשי המשק שנכנסה בקרב עם הכנופיה פנים אל פנים...כוחות המגן גירשו את הכנופיה משתי עמדותיה וכבשו אותן... במשך כל זמן הקרבות נורו יריות על המשק כדי למנוע עזרה ותגבורת למותקפים...
(מתוך: ללא שם מחבר, "קרב פנים אל פנים ליד רמת הכובש", דבר, 21.04.1948):

תמונות

רמת הכובש | 

רמת הכובש | 

רמת הכובש | 

רמת הכובש | 

רמת הכובש | 

אתרי קרבות נוספים בשרון ורמות מנשה בשלב נטילת היוזמה

חיפוש חדש