כפר קרע

אודות הקרב

כפר קרע הוא כפר ערבי במזרח השרון/ פיתחת ואדי ערה, במרחק כחמישה ק"מ מדרום מזרח לגבעת עדה. בתחילת מאי נערכה התקפה של כוחות מקומיים ומתנדבים על חרבת בית ראש [ח'ירבת אל ראס], מדרום מערב למשמר העמק. בעקבות ההתקפה, הוטל על חטיבת אלכסנדרוני לפעול במערב ואדי ערה, בקרבת העיר אום אל פחם, כדי למשוך כוחות אויב מערבה, אף שהמתקפה על אזור משמר העמק לא התפתחה. הפעולה נקראה מבצע 'יובל', ובה השתתפו שלוש פלוגת רגלים מהגדודים 31, 32 ו-34, בסיוע מרגמות, מקלעים ומשוריינים.

המתקפה תוכננה כך שפלוגה ב' מגדוד 32 תתפוס את גבעה 143 מדרום מערב לכפר ותחפה על פלוגה א' מגדוד 31 שתפרוץ אליו. הכוחות יצאו בליל ה-9/8 קרוב לחצות ונעו אל היעד. תפיסת הגבעה מדרום מערב נערכה באיחור, והפריצה לכפר התרחשה סמוך לשעת זריחה. הפלוגה פרצה אל החלק התחתון של הכפר והשתלטה עליו עם מעט נפגעים עד השעה 7:00. כשעה וחצי לאחר מכן החלה התקפת נגד ערבית מדרום וממזרח. בשעה 10:00 נצפו כוחות אויב מתאספים מדרום לכביש ואדי ערה, ואלו החלו לצלוף בשתי הפלוגות. באותו זמן נשלחו שני משוריינים לסיוע, שנסוגו בעקבות אש חזקה. הכוח הערבי התחיל להתקדם אל הכפר, ובתחילה נהדף ע"י פלוגה ב'. באותו זמן פלוגה א' התארגנה לנסיגה ולפיצוץ בתי הכפר. הנסיגה של שתי הפלוגות הושלמה בשעה 18:45, לאחר שכ-45 מבתי הכפר פוצצו. בקרב על כפר קרע וסביבותיו נהרגו חמישה מלוחמי החטיבה.

 

מקורות

מוריס, ב', לידתה של בעיית הפליטים הפלסטינים 1949-1947, תל-אביב, 1986.

ריבלין, ג', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

ריבלין, ג' ואורן, א', דוד בן גוריון: מן היומן, מלחמת העצמאות תש"ח-תש"ט, תל-אביב 1986.

נתוני קרב: כפר קרע
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: רמות מנשה
תאריך: 09 במאי 1948
סוג קרב: תפיסה ללא קרב

עדויות מהקרב

עדות מפקד פלוגה א' מגדוד 31 של חטיבת אלכסנדרוני:

(מתוך: ריבלין, ג', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964. עמ' 192-193)

בשעה 17.00 לערך, לאחר שהמחלקות נסוגו לפי התכנית, נתתי את פקודת הפיצוץ. קול הנפץ היה אדיר וענני האבק התאבכו השמימה. שעה קלה קודם לכן כבר נראו הערבים בבתים הקיצוניים בחלקו הצפוני של כפר-קרע התחתי. רעם ההתפוצצות הניסם בבהלה לצפונו של הכפר, ואז פעל בתכליתיות רבה המקלע שהוצב קודם לכן על הגבעה המערבית. הבהלה שקמה בקרב האויב עם ההתפוצצות אפשרה לנו לסגת ללא אבדות בדרך שבה באנו

תמונות

כפר קרע | 

כפר קרע | 

אתרי קרבות נוספים בשרון ורמות מנשה בשלב נטילת היוזמה

חיפוש חדש